Ve Washingtonu by v době inaugurace nově zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena mohlo být až 15.000 příslušníků národních gard, zatímco z bezpečnostních důvodů zůstane uzavřený Washingtonův monument nedaleko sídla Kongresu.
I taková jsou opatření přijímaná ve světle středečních bezprecedentních nepokojů v Kapitolu. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) podle informací televize ABC News varuje před plány na ozbrojené protesty nejen v hlavním městě USA, ale také u všech 50 státních kapitolů.
Bezpečnostní složky kvůli událostem minulé středy čelily palbě kritiky za údajnou nepřipravenost a pomalou reakci po vypuknutí násilností. Podle médií přitom nejrůznější skupiny "útok" na Kongres dlouho plánovaly, a to i ve veřejně přístupných internetových fórech. Útočníkům se nakonec bez větších problémů podařilo obsadit značnou část washingtonského Kapitolu, nepokoje si vyžádaly pět mrtvých.
Na začátku minulého týdne povolala washingtonská starostka Muriel Bowserová na pomoc několik stovek příslušníků národní gardy. Nyní už je jich podle televize CNN mobilizovaných přes 6000 a směrem k Bidenově inauguraci 20. ledna je v plánu nasazení až 15.000. Biden bude přísahu skládat právě v areálu Kapitolu, jak je zvykem.
V souvislosti s nástupem nového prezidenta do Bílého domu panují obavy z dalších násilností ze strany podporovatelů končící hlavy státu Donalda Trumpa. Podle ABC News FBI v novém hlášení varoval, že "ozbrojené protesty se plánují u všech 50 státních kapitolů od 16. ledna až do nejméně 20. ledna, a u Kapitolu Spojených států od 17. ledna do 20. ledna".
Kvůli pokračujícím hrozbám od skupin zapojených do středečních nepokojů byl skoro na dva týdny uzavřen Washingtonův monument, oznámila americká správa národních parků. Ta má památník ležící asi dva kilometry od sídla Kongresu na starosti, stejně jako přilehlá prostranství. Úřad v prohlášení uvedl, že hrozí i narušení "příprav a provedení inauguračních akcí".
Zákonodárcům hrozí po nepokojích v Kapitolu nákaza koronavirem
Američtí zákonodárci a zaměstnanci Kongresu dostali v neděli upozornění, že při středečních výtržnostech příznivců prezidenta Donalda Trumpa ve Washingtonu mohli přijít do kontaktu s osobou nakaženou koronavirem. To se možná stalo 75leté kongresmance Bonnie Watsonové Colemanové, která dnes na twitteru oznámila pozitivní výsledek. V USA se nákaza nadále rozmáhá rychlým tempem, za poslední den se tam potvrdilo bezmála 214.000 nových infekcí, což je nejvyšší nedělní údaj od začátku pandemie, vyplývá z dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).
Spojené státy registrují již 22,41 milionu potvrzených nálezů na SARS-CoV-2 od začátku pandemie, což je zdaleka nejvíce na celém světě. V souvislosti s covidem-19 tam dohromady zemřelo skoro 375.000 lidí, jen za poslední den přibylo úmrtí 1814.
Řada pozorovatelů varovala, že středeční shromáždění Trumpových podporovatelů ve Washingtonu, jehož se zúčastnily tisíce lidí převážně bez roušek, představuje značné zdravotní riziko. Výtržníci následně vnikli do budovy Kongresu a donutili zákonodárce schovat se ve sklepních prostorech. "Po tento čas mohli být jedinci vystaveni člověku nakaženému koronavirem," potvrdil v neděli obavy lékař Kongresu Brian Monahan v e-mailu zaslaném zákonodárcům. Neupřesnil však, komu přesně zvýšené riziko nákazy hrozí, ani v jaké místnosti se infikovaný člověk nacházel. Doporučil jen, aby si lidé tento týden zašli na testy.
Riziko navyšovala i skutečnost, že na začátku minulého týdne oznámili pozitivní výsledky testů na koronavirus dva republikánští kongresmani z Texasu. Ve středu večer pak dostal stejnou zprávu jejich stranický kolega z Kansasu Jake LaTurner, který podle televize CNN těsně předtím hlasoval na plénu Sněmovny reprezentantů.
Související
Roztržka v OSN: Francie přirovnala Washington k autoritářským režimům, americká delegace ze zasedání RB odešla
Kyjev po smrti Grahama ztratil v USA stěžejního spojence. Zelenskyj míří do Washingtonu s nelehkým úkolem
USA (Spojené státy americké) , vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021)
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Co čeho může Trumpa dotlačit? V USA se obávají příjezdu Netanjahua
před 1 hodinou
Trump varuje Írán: Pokud se krize okamžitě nevyřeší, obnovíme útoky
před 1 hodinou
Horké počasí je tady. Meteorologové varují, vlna veder začne ve středu
před 2 hodinami
Roztržka v OSN: Francie přirovnala Washington k autoritářským režimům, americká delegace ze zasedání RB odešla
před 3 hodinami
Kyjev po smrti Grahama ztratil v USA stěžejního spojence. Zelenskyj míří do Washingtonu s nelehkým úkolem
před 4 hodinami
Chladná atmosféra zatěžkávací zkoušky. Netanjahu míří do Bílého domu bez červeného koberce
před 4 hodinami
Ukrajinské drony zaútočily na Moskvu. Zastavily provoz na tamních letištích
před 5 hodinami
Požáry v západní Evropě nabývají katastrofálních rozměrů. Čelíme největší krizi od druhé světové, prohlásil Macron
před 7 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Po tropech se budou teploty přibližovat k normálu
včera
Krajská organizace přišla o miliony. Byl to opravdu podvod, míní vyšetřovatelé
včera
Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou
včera
Poslední dny platnosti nejstarších občanek. Mezi lidmi jsou jich stále tisíce
včera
Trump tvrdí, že Íránu naslouchá. Jedné podmínky se však nehodlá vzdát
včera
Knížák bude mít pohřeb se státními poctami, rozhodla vláda
včera
Policie řeší černou šelmu na Táborsku. Svědkyně natočila video
včera
Meteorologové očekávají týden tropů. Riziko požárů se opět zvýší
včera
Vlivná členka MAGA se odjela na Ukrajinu přesvědčit, jak vypadá válka. Okamžitě pošlete Patrioty, píše Trumpovi
včera
Evropské automobilky v úpadku? Macron a Merz chtějí zabránit přílivu čínských značek
včera
Ženevské úmluvy v úpadku? Od Ukrajiny po Gazu, nemocnice jsou stále častějším terčem útoků
včera
Vláda odmítla zavřít obchody o všech svátcích. Schválila přepis auta bez návštěvy úřadu i zóny pro větrníky
Tuzemská energetika směřuje k zásadní proměně povolovacích procesů pro stavbu ekologických zdrojů energie. Vláda na svém pondělním jednání schválila vznik speciálních akceleračních zón, které mají výrazně zjednodušit a zrychlit výstavbu nových větrných elektráren a rozsáhlých solárních parků. Celkově se v České republice počítá se vznikem 61 takových oblasti.
Zdroj: Libor Novák