Většina Američanů schvaluje přístup Bidena ke koronaviru

Kroky amerického prezident Joea Bidena související s pandemií covidu-19 schvaluje 70 procent Američanů, naznačují čerstvě zveřejněné výsledky průzkumu vypracovaného ve spolupráci agentury AP a sociologického institutu NORC. Sondáž také ukazuje, že Biden se měsíc a půl po nástupu do Bílého domu těší solidní popularitě.

Jeho počínání v roli prezidenta hodnotilo pozitivně 60 procent z bezmála 1500 dotázaných. Za celkovým údajem se ale skrývá propastný rozdíl mezi hodnocením stoupenců Demokratické strany a republikánských voličů. Zatímco jen šest procent demokratů uvedlo, že Bidenovo úřadování neschvalují, mezi republikány dalo tento postoj najevo 77 procent respondentů.

V případě otázky na zvládání pandemie covidu-19 byl rozdíl mezi politickými tábory o něco menší. Bidenovy kroky v této souvislosti schvalovalo 44 procent republikánů a 97 procent demokratů.

Jak píše AP, Biden učinil z boje proti koronaviru svou hlavní prioritu a neustále obyvatele Spojených států vyzývá, aby dodržovali protiepidemické zásady i v době příznivého vývoje hlavních ukazatelů a zrychlující očkovací kampaně. Zároveň vehementně propaguje slibovaný balík opatření na podporu strádajících domácností, škol či distribuce vakcín.

I Bidenův "záchranný plán" má podle dosavadních průzkumů podporu většiny voličů, a to i těch republikánských. Republikánští členové Kongresu naopak stimulační balíček za 1,9 bilionu dolarů (42 bilionů Kč) odmítají jako přemrštěný a mají za to, že obsahuje opatření, která s bojem proti dopadům pandemie příliš nesouvisí, například zvýšení federální minimální mzdy. Příslušný návrh zákona už prošel Sněmovnou reprezentantů, v těchto dnech prochází úpravami v Senátu.

Americká ekonomika je koronavirovou krizí stále výrazně zasažena, i v důsledku masivního rozmachu epidemie z podzimních měsíců a přelomu roku. Stav hospodářství podle nového průzkumu považuje za dobrý 35 procent republikánů a 41 procent demokratů. AP si všímá, že od konce mandátu exprezidenta Donalda Trumpa došlo ke zvratu, v prosinci totiž ekonomiku hodnotilo pozitivně jen 15 procent dotázaných voličů Demokratické strany a 67 procent republikánských respondentů.

"Celkový růst nebo míra nezaměstnanosti se od té doby změnily velmi málo," poznamenává AP.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Joe Biden

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Byty

Kam nás doženou vysoké ceny nemovitostí? Sdílené byty nebudou v Česku za chvíli vůbec divné

Už vás taky napadlo, kdy konečně dojde k tomu, už nějakou dobu avizovanému, snížení cen nemovitostí, tedy domů a bytů a pozemků? Dění na realitním trhu, a to nejen vzhledem k všeobecnému naštvání populace z drahoty, nutně vyvolává otázky, jako třeba, kdy se vyplatí koupit si byt nebo postavit dům či kdy mám prodat nějakou tu svou „realitu“? Na ten poslední dotaz platí obecná poučka o tom, že peníze uložené v nemovitostech dlouhodobě, a ten výraz si prosím zapamatujte, protože znamená třeba déle než pět let, s jistotou poráží inflaci. Takže, jestli hned nepotřebujete peníze, nemovitosti rozhodně uchovejte ve svém portfoliu. 

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

StarDance

Na prahu semifinále StarDance opustil Josef Maršálek

Dnes poprvé v letošní řadě StarDance páry tančily dvakrát. V minulém díle nikdo nevypadl, naopak se taneční páry rozrostly o vozíčkáře, kterým byl přenos věnován. Během večera se vybralo více než 25 milionů korun a padala i velmi vysoká hodnocení od poroty, která se promítla do dnešního hodnocení. Nečekaně také nastala změna ve složení poroty. Soutěž dnes nakonec opustil Josef Maršálek s Adrianou Maškovou.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Válka proti Hamásu bude pokračovat, dokud ho nezničíme, řekl Netanjahu. Další rukojmí nepropustíme, reagují militanti

Válka proti Hamásu v pásmu Gazy bude pokračovat, dokud Izrael nedosáhne všech svých cílů včetně návratu všech rukojmích a zničení islamistického hnutí. Dnes to uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Hamás naopak vzkázal, že nepropustí další rukojmí, dokud Izrael neosvobodí všechny palestinské vězně a neobnoví příměří v Pásmu Gazy.

včera

včera

včera

císař František Josef I.

Před 175 lety usedl na trůn František Josef I. Jeho život poznamenaly mnohé tragédie

Přesně před 175 lety, dne 2. prosince 1848, usedl na trůn mladičký císař František Josef I. Panovníkem se tehdy osmnáctiletý člen habsbursko-lotrinské dynastie vůbec neměl stát, donutily ho k tomu však náhlé okolnosti. O jeho vládě, která trvala bezmála 68 let, již bylo napsáno mnohé. Jaký byl však jeho osobní život? Ten poznamenala řada tragédií a neštěstí. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zimní počasí úřaduje. Platí výstraha pro značnou část Česka

Na Česko se už v pátek začal z oblohy opět sypat sníh, do neděle mají místy spadnout desítky centimetrů nového sněhu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto varuje před jevy, které mohou dělat problémy zejména v silniční dopravě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy