Vojenský útok USA na Írán? Vše bude dle mezinárodního práva, ujišťuje Pompeo

Výběr kteréhokoli potenciálního cíle, který se v Íránu může stát terčem amerického úderu, bude v souladu s mezinárodními válečnými pravidly. Na tiskové konferenci ve Washingtonu to dnes řekl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Mike Pompeo
doporučujeme

Zabití šéfa íránských elitních jednotek Kásema Solejmáního, které vyvolalo prudkou krizi ve vztazích USA a Íránu, bylo před americkým útokem podrobeno právní analýze, konstatoval.

Spojeným státům je známo, že tvrzení o tom, že Solejmání byl v Iráku na mírové diplomatické misi, není pravdivé, uvedl šéf americké diplomacie. Solejmáního minulý týden zabila americká raketa na mezinárodním letišti v iráckém hlavním městě Bagdádu.

"Existuje důvod připustit vzdálenou možnost, že Kásem Solejmání, tento úctyhodný gentleman a diplomat první velikosti, cestoval do Bagdádu s odhodláním podpořit mírovou misi?" zeptal se ironicky Pompeo. "Víme, že to není pravda," dodal.

Pokud se Teherán odhodlá k dalšímu špatnému rozhodnutí, prezident Donald Trump odpoví rozhodně, jak to naznačil už minulý týden, řekl Pompeo. Prezident dva dny po útoku řekl, že Spojené státy vytipovaly 52 íránských cílů, které zasáhnou, pokud by Teherán v odvetě za zabití Solejmáního zaútočil na Američany nebo na americký majetek.

Pompeo zároveň obvinil Írán, že se aktivně snaží podkopat mírový proces v Afghánistánu. "Írán se odmítl připojit k regionálnímu i mezinárodnímu úsilí o mír a de facto podkopává mírový proces v Afghánistánu tím, že dál globálně podporuje tamní militantní skupiny," řekl americký ministr zahraničí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama