"Všechno to zašlo příliš daleko." Volební činitel vyzývá Trumpa, aby nepovzbuzoval lidi k násilí

Vysoce postavený republikánský volební činitel ve státu Georgia Gabriel Sterling v úterý vyzval svého spolustraníka prezidenta Donalda Trumpa, aby "přestal povzbuzovat lidi k násilným činům" tím, že neustále šíří nepodložená tvrzení, že listopadové volby provázely rozsáhlé podvody.

Vyjádření přišlo nedlouho poté, co jeden z Trumpových právníků prohlásil, že by měl být nedávno propuštěný šéf vládní agentury pro kybernetickou bezpečnost (CISA) Christopher Krebs "vyveden za úsvitu ven a zastřelen" za své výroky o férovosti voleb.

"Někdo přijde k újmě, někoho zastřelí, někdo zemře," vzkázal ve značně naštvaném tónu Trumpovi Sterling, podle nějž se situace kolem voleb v posledních dnech vyhrotila natolik, že jeho dům musí hlídat policisté. Manželka státního tajemníka Georgie Brada Raffenspergera, který je také republikán, pak podle něj dostává "sexuální výhrůžky".

Trump Raffenspergera minulý týden nazval "nepřítelem lidu" poté, co se volební činitel postavil za výsledky přepočtu hlasů, podle nichž ve státu zvítězil v prezidentských volbách demokrat Joe Biden. Trump bez předložení pádných důkazů tvrdí, že tak učinil rozsáhlým podvodem s korespondenčními hlasy.

"Všechno to zašlo příliš daleko," dodal podle Politico Sterling. "Musí to už přestat," dodal.

Činitelé ze všech států, řady federálních agentur i ministr spravedlnosti William Barr, který je blízkým Trumpovým spojencem, tvrdí, že o rozsáhlých podvodech zmiňovaných Trumpem a jeho týmem neexistují důkazy. Prezident však i přesto stále tvrdí, že je pravým vítězem on, a snaží se co nejvíce zdržet oficiální potvrzení své prohry.

Mezi činitele odmítající obvinění z podvodů ve volbách patří i republikán Krebs, který ještě v čele CISA zveřejnil krátce po volbách prohlášení, že letošní volby byly "nejbezpečnější v americké historii". Trump nedlouho poté šéfa CISA propustil s tím, že hlasování bylo "vysoce nepřesné".

"Poštovní hlasování je ze své podstaty vadné a tyhle volby to dokázaly," řekl v rozhovoru s krajně pravicovou televizí Newsmax Trumpův právník Joe diGenova navzdory faktu, že Američané zasílají v některých státech svoje hlasy korespondenčně už několik desetiletí bez větších zádrhelů. "Každý, kdo si myslí, že tyto volby proběhly v pořádku, je jako ten idiot Krebs, který byl šéfem kyberbezpečnosti, ten chlap je pitomec nejvyšší úrovně. Měl by být (...) vyveden ven za úsvitu a zastřelen," řekl diGenova.

Sterling řekl, že Trumpovy výroky o Raffenspergerovi "pomohly otevřít stavidla podobným hovadinám". "Jsou mezi námi někteří pomatenci, kteří si to vezmou (k srdci) a řeknou ‚prezident mi řekl, ať to udělám,‘" prohlásil volební činitel.

Georgia byla jedním z klíčových volebních států, kde letos vyhrál Biden, ačkoliv tam před čtyřmi lety převládl Trump. Začátkem ledna se tam navíc budou konat dvě druhá kola hlasování o obsazení senátních křesel, na něž se soustředí výjimečná pozornost. Tyto volby totiž rozhodnou o tom, která z politických stran převládne ve vlivné horní komoře Kongresu.

Související

Donald Trump

Trumpova pravá ruka řekla, co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump

Obhájce bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa v americkém Kongresu ujistil v neděli členské země NATO, že s podporou Spojených států mohou v případě napadení počítat i tehdy, pokud Trump v listopadu zvítězí v prezidentských volbách. Republikánský senátor J. D. Vance se takto vyjádřil na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

Více souvisejících

Donald Trump Prezident USA USA (Spojené státy americké) CISA

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy