Z páchání násilností při útoku na Kapitol bylo obviněno 15 osob

Z páchání násilností při středečním útoku příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa na budovu Kongresu bylo formálně obviněno 15 osob, informovalo dnes podle agentury AFP americké ministerstvo spravedlnosti. Mezi obviněnými je muž, který se vyfotil v kanceláři šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, a také zákonodárce státu Západní Virginie Derrick Evans. Ten své zapojení do nepokojů natočil.

Příznivci prezidenta Trumpa vtrhli do Kapitolu. (6.1.2021)
doporučujeme

Kromě Evanse se na středeční demonstraci Trumpových příznivců do Washingtonu sjeli další zákonodárci jednotlivých států z celé země, není však jasné, zda se některý další z volených představitelů zúčastnil také samotného útoku na budovu Kongresu.

Republikán Evans se však přímo natočil, kterak bere sídlo Kongresu útokem. "Bereme si tuhle zemi zpět, ať už se vám to líbí, nebo ne. Dneska je to zkušební kolo," křičel zákonodárce podle stanice BBC ve svém přenosu, v němž se objevil s helmou na hlavě. Evans čelí několika obviněním, není ale zatím jasné, zda je ve vazbě. Mnoho republikánů i demokratů požaduje jeho rezignaci.

Muž, který si pořídil fotografii z kanceláře demokratky Pelosiové, byl dnes zatčen. Jde o Richarda Barnetta přezdívaného Bingo, lídra arkansaské skupiny za práva držet zbraň. Barnett byl obviněn mimo jiné z násilného vniknutí a krádeže veřejného majetku.

Obviněním čelí také muž z Alabamy, který ve svém voze zaparkovaném poblíž budovy Kapitolu přechovával Molotovovy koktejly a střelné zbraně, informuje agentura Reuters.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden chce pracovat hned po inauguraci. Policie zabránila možnému útoku

17.01.2021 08:25 Budoucí prezident Spojených států Joe Biden hodlá krátce po svém nástupu do úřadu 20. ledna…

Brazílie neschválila ruskou vakcínu. Nepovažuje ji za bezpečnou

17.01.2021 08:02 Brazilská agentura pro kontrolu léčiv (Anvisa) farmaceutické společnosti Uniao Quimica vrátila…

Jaká je budoucnost americké politiky? Politolog rozebral dopady Trumpovy…

17.01.2021 00:01 NÁZOR - Nejpozoruhodnější věcí na uplynulých bouřlivých týdnech v americké politice není…

Inaugurace v době pandemie. Jak bude Biden uveden do úřadu?

16.01.2021 14:12 Demokrat Joe Biden se ve středu ujme úřadu nejmocnějšího muže na světě při slavnostním ceremoniálu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama