Jižní pobřeží Portorika dnes ráno místního času (dopoledne SEČ) zasáhlo další zemětřesení, tentokrát o síle 6,4 stupně. Ve městě Ponce při něm zahynul jeden člověk a dalších osm utrpělo zranění. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na sdělení místních úřadů a na údaje seizmologů.
Byl to další ze silných otřesů, které ostrov sužují už deset dnů. V pondělí večer (v noci na dnešek SEČ) jeden z nich udeřil intenzitou 5,8 stupně. Mrtvé ani zraněné si nevyžádal, nicméně poničil řadu domů, zapříčinil výpadky proudu a způsobil zhroucení místní proslulé skalní brány.
Americká geologická služba USGS sdělila, že k dnešnímu otřesu došlo v 04:24 (09:24 SEČ) jižně od břehů Portorika. Jeho ohnisko se nacházelo v poměrně malé hloubce deseti kilometrů. USCG původně uvedla, že toto zemětřesení mělo intenzitu 6,6 stupně, později ale údaj upravila na 6,4 stupně. Nicméně ve stejné oblasti necelé tři hodiny nato další následný otřes dosáhl intenzity šesti stupňů.
O život dnes přišel 73letý invalidní muž, na kterého se zhroutila zeď jeho domu. Napsala to agentura AP s odvoláním na synovce oběti, který se o strýce staral.
Starostka Ponce María Eloisa Meléndezová televizní stanici WAPA řekla, že ve městě se při zemětřesení zranilo osm lidí.
[GUAYANILLA] Desaparece la ventana natural en Punta Ventana, Guayanilla. pic.twitter.com/IN0LI7XuKK
— UPRM Meteorological Laboratory (@UPRMetLab) January 6, 2020
Ranní otřes o síle 6,4 stupně měl na ostrově za následek přerušení dodávek elektrického proudu. Šlo o preventivní opatření elektráren, z nichž dvě utrpěly škody, naštěstí nikoli velké. Elektřina by se podle úřadů měla k odběratelům znovu dostat ještě dnes. Portorické hlavní letiště funguje normálně díky záložním generátorům.
Ohnisko pondělního večerního zemětřesení se nacházelo v hloubce jen šesti kilometrů, přičemž epicentrum leželo 13 kilometrů jihozápadně od města Indios.
Ve městech Guanica a Guayanilla živel poničil mnoho domů, způsobil také sesuvy půdy a výpadky elektřiny. Otřesy rovněž zapříčinily kolaps skalní brány Punta Ventana, jak je vidět na obrázcích zveřejněných na twitteru portorickou univerzitou. Přírodní útvar byl přitom jednou z hlavních místních turistických atrakcí.
Portoriko leží na hranici severoamerické a karibské tektonické desky, zemětřesení jsou zde proto relativně častá a v minulosti způsobila rozsáhlé škody. Ostrov se přitom stále zotavuje z dopadů hurikánu Maria, který dosáhl nejvyššího pátého stupně a na Portoriko udeřil v září roku 2017. Bouře zavinila smrt téměř 3000 lidí a způsobila škody v hodnotě 100 miliard dolarů (2,25 bilionu korun).
Související
Obřímu radioteleskopu v Portoriku hrozí zkáza, jsou poškozená ukotvovací lana
Na jih USA se ženou hurikán Marco a bouře Laura, i ta patrně zesílí
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
před 1 hodinou
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
před 1 hodinou
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
před 2 hodinami
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
před 3 hodinami
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
před 3 hodinami
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
před 4 hodinami
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
před 4 hodinami
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
před 5 hodinami
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
před 6 hodinami
ZOH: Snowboardistovi Hronešovi se do finále big airu nepodařilo kvalifikovat
před 6 hodinami
Lipavský se ptá Babiše na Epsteinovu kauzu. Navrhuje české vyšetřování
před 7 hodinami
Olympiáda začala. Slavnostní zahájení nabídlo silné okamžiky i propojení se čtyřmi středisky
před 7 hodinami
Babiš označil Brejchovou za ikonu. Klempíř zmínil hlubokou stopu jejího herectví
před 8 hodinami
Zajímavý moment zahájení her. Vance zabraly kamery a ozval se pískot
před 9 hodinami
Pokus o vraždu v Jaroměři. Roli sehrály drogy, zjistili kriminalisté
před 9 hodinami
Trumpova další kontroverze je u konce. Video s Obamovými konečně zmizelo
před 10 hodinami
Vážná nehoda na D1 u Prahy. Převrátil se kamion, dálnice byla večer uzavřená
před 11 hodinami
Počasí se příští týden citelně oteplí. Naměříme až 10 stupňů
včera
Ve věku 86 let zemřela legendární herečka Jana Brejchová
včera
Falešný sníh a vykácené lesy. Miliardové arény pro pár týdnů slávy vytváří v Itálii olympijský přelud
Pierre de Coubertin, zakladatel moderních olympijských her, nebyl myšlence zimní olympiády zpočátku vůbec nakloněn. Téměř dvě desetiletí lobboval za letní hry, zatímco zimní sporty považoval za „zcela zbytečné“ a postrádající jakékoli užitečné uplatnění. Ačkoliv nakonec ustoupil a v roce 1924 se v Chamonix uskutečnil první týden zimních sportů, tehdy jej vnímal pouze jako jakýsi přívěsek k letním hrám v Paříži. Teprve později Mezinárodní olympijský výbor tuto událost zpětně označil za první oficiální zimní olympiádu.
Zdroj: Libor Novák