Jakarta - Anwar Abbas, lídr druhé největší indonéské muslimské organizace Muhammadiyah, vyzval Indonésany k bojkotu amerického řetězce kaváren Starbucks. Firma totiž podle něj podporuje LGBT komunitu, čímž prý ohrožuje náboženství a kulturu v Indonésii.
Organizace Muhammadiyah má asi 30 milionů členů. Anwar Abbas řekl, že by indonéská vláda měla zkonfiskovat kavárnám Starbucks licenci, jelikož postoje společnosti jsou v rozporu s ideologií národa. "Pokud bude Starbucks jen obchodovat, bude to v pořádku. Ať sem ale nezatahuje svou ideologii, " řekl Abbas při telefonickém rozhovoru s agenturou Reuters.
Společnost PT Sari Coffee Indonesia, která má licenci na vedení kaváren Starbucks v Indonésii, uvedla, že si vždy uvědomuje kulturní a náboženské hodnoty místních obyvatel a řídí se indonéskými zákony.
Na dotaz, co ho konkrétně přimělo vymezit se proti společnosti Starbucks, Abbas odvětil, že se na internetu dozvěděl o výroku někdejšího generálního ředitele Starbucksu Howarda Schultze, který ve firmě nadále má vysoké postavení.
Podle listu Forbes Schultz v roce 2013 podílníkovi, který si stěžoval, že Starbucks přišel o zákazníky kvůli podpoře sňatků mezi homosexuály, odvětil, že "ne každé rozhodnutí je ekonomické" a své podíly může prodat, pokud má pocit, že prodělá.
S výjimkou ultrakonzervativní provincie Aceh homosexualita v Indonésii trestná není. Zákaznice Starbucksu v Jakartě muslimka Annisa Meidiana, řekla, že bojkot podporovat nebude. "Islám odsuzuje LGBT. Je to hřích," uvedla studentka. "Mně je to ale jedno. Být LGBT je podle mne lidským právem," dodala.
Související

Kavárny Starbucks údajně zvažují odchod z Velké Británie

Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu
Starbucks Coffee , indonésie , Homosexuálové , islám
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest
před 12 minutami

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert
před 1 hodinou

Novinky v případu smrti muže v Pardubicích. Poprvé rozhodoval soud
před 2 hodinami

Naděje Le Penové na prezidentské volby se rozplynuly. Soud jí je zakázal
před 3 hodinami

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno
před 4 hodinami

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů
před 4 hodinami

CNN: Evropa se konečně probrala. Po hádce Zelenského s Trumpem jí došlo, že se pravidla změnila
před 5 hodinami

"Rozvod" Číny s USA: Jak se asijská velmoc postaví Trumpovým clům?
před 6 hodinami

Trumpova obchodní válka eskaluje. Svět zažívá nejhorší burzovní propad za poslední roky, dolar strmě padá
před 7 hodinami

Není to jen Kanada nebo Čína. Trump v tichosti vede obchodní válku ještě s jednou zemí
před 8 hodinami

Chladné počasí dorazilo. Může napadnout až 15 centimetrů sněhu
včera

Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
včera

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově
včera

Zemřel všestranný herec Jiří Havel
včera

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
včera

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
včera

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
včera

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
včera

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
včera
Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
Evropa nemůže ruskou hrozbu podceňovat, ale měla by si uvědomit svou reálnou sílu. Podle analýzy německého magazínu Der Spiegel disponují evropské členské státy NATO dostatkem zbraní i vojáků, aby mohly čelit Rusko. Největší neznámou je bojová připravenost.
Zdroj: Lucie Podzimková