Washington/Pchjongjang - Severní Korea i nadále pokračuje ve výstavbě tunelů, které se používají k jaderným testům, domnívají se analytici z výzkumného centra ve Washingtonu. A to i přesto, že nedávné cesty způsobily velké otřesy a mluví se i o zřícených tunelech a sesuvech půdy. Odborníci to zjistili na základě analýzy satelitních snímků.
"Nejnovější satelitní snímky potvrzují, že i po kolapsu a velkého zničení testovací oblasti v horách, práce na nových tunelech je v plném proudu, což nasvědčuje tomu, že režim chce velmi brzo uskutečnit nové zkoušky," domnívá se odborník Joseph S. Bermudez, který tvrdí, že otázkou není, zda budou testovat, ale spíše kdy a hlavně kde. Snímky nasvědčují i tomu, že dosavadní testovací oblast je nyní opuštěná.
Tři odborníci nezávisle na sobě potvrdily, že v posledních dnech je zvýšená aktivita v potenciálních oblastech, kde by režim mohl uskutečnit další testy. "Doposud testovali hlavně v pohořích na severu země u hranic s Čínou, nyní se však domníváme, že pravděpodobná nová oblast bude na západě," zmínil Jack Liu. V regionu je vysoká frekvenci nákladních a vojenských vozidel.
"V tuto chvíli nyní pochyb, že režim skutečně další test chystá, otázkou je, jaký. Podzemní test byl přiostřil situaci a byl považován za provokaci, ovšem atmosférický test by byl skutečně problémový," domnívá se bezpečnostní analytik Frank V. Pabian. ten se obává toho, že by KLDR mohla dokonce nasadit i raketu s jadernou hlavicí, jen aby svět konečně přesvědčila o svých kvalitách.
Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho nedávno státnímu tisku dokonce prozradil, že by KLDR mohla uskutečnit největší test vodíkové bomby v Pacifiku. Neví se ovšem, zda k tomu skutečně dojde, vědci čekají na rozkaz od vůdce Kim Čong-una. Odborníci se taky domnívají, že severokorejské testy by mohly skončit, když režim bude mít jistotu, že jeho jaderné rakety fungují. Svět by tím taky dostal jasnou zprávu, že se zemí si nemá zahrávat.
O možnosti vojenského střetu s KLDR nedávno hovořil bezpečnostní poradce Bílého domu Herbert McMaster i člen branného výboru amerického Senátu Lindsey Graham. Pravě druhý jmenovaný teď varuje, že pokud severokorejský režim podnikne další test, americký prezident Donald Trump na 70 procent na KLDR zaútočí.
Je pravděpodobné, že Trumpova vláda nařídí útok na Severní Koreu, pokud země uskuteční další jaderný test, odhaduje republikánský senátor Lindsey Graham.
Podle něj existuje vysoká pravděpodobnost, že Donald Trump napadne zemi, aby zabránil Pchjongjangu získal schopnost jadernou raketou s dlouhým dosahem zaměřit pevninu USA. Jeho slova cituje server The Independent.
Související
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
Severní Korea (KLDR) , Jaderné zbraně , raketa Hwasong-15 , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
před 1 hodinou
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
před 1 hodinou
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
před 1 hodinou
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
před 1 hodinou
Ekonomické škody ani nespokojenost Rusů k zastavení bojů nestačí. Putin stál věří, že zvítězí
před 2 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
před 2 hodinami
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
před 3 hodinami
Patová situace: Írán s USA mluvit nechce, trvá a podmínkách, na které Trump nepřistoupí
před 4 hodinami
Ztratí klíčového spojence? Netanjahu riskuje otevřený konflikt s Trumpem
před 5 hodinami
Teherán předložil seznam podmínek pro otevření Hormuzského průlivu. Ceny ropy rostou
před 5 hodinami
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
před 7 hodinami
Předpověď počasí na nový týden. Orámují ho tropy
včera
Problém číst či soustředit se. Princezna Kate zavzpomínala na boj s rakovinou
včera
Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině
včera
Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla
včera
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka představil první odhady
včera
Ještě letos vyprší platnost téměř 300 tisíc řidičáků. Na úřad kvůli výměně nemusíte
včera
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
včera
Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu
včera
Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží
Obce mohou již od 7. září začít podávat žádosti o dotaci na výstavbu, rekonstrukci a odbahnění vodních nádrží. Žádosti o dotace se budou přijímat do 7. října. Ministr zemědělství Martin Šebestyán podepsal výzvu, podle které si obce mezi sebou rozdělí 300 miliónů korun v rámci programu Podpora opatření na malých vodních nádržích a drobných vodních tocích – 3. etapa. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství.
Zdroj: Jan Hrabě