Bangkok - To, co pro 12 thajských školáků a jejich trenéra Ekkapola "Ek" Čantchavonga (25) začalo jako výlet, skončilo situací označovanou za "horší než z jakéhokoli hororového filmu". Naštěstí však všechno dobře dopadlo.
Výprava do jeskyně Tham Luang na severu Thajska rozhodně neměla skončit 18 dní trvajícím dramatem. Původně šlo jen o způsob, jak se měl zástupce trenéra naučit sám zvládnout mladé fotbalisty. Proto pro Wild Boars (Divočáky) uspořádal zdánlivě nevinnou, teambuildingovou výpravu, napsal server News.com.au.
Chlapci se během výpravy měli podepsat ve vzdálenosti dvou a půl kilometru v hloubi jeskyně na stěnu na důkaz toho, že v ní byli. Jediným rozdílem bylo tentokrát roční období - a nadcházející deštivé počasí.
Mladý trenér "Ek" podle líčení ostatních udržoval chlapce v přísném tréninkovém režimu, což zahrnovalo i projížďky na kolech po kopcích kolem jejich fotbalového hřiště. Sedmatřicetiletý hlavní trenér Nopparat Katchavong listu The Washington Post řekl, že nevěděl, kam chce Ekkapol tým vzít, ale věřil mu.
23. června skupina vyrazila na svou výpravu - 45minutovou jízdu od školy k jeskyni. U jejího vchodu nechali kola, vešli dovnitř - a pak se všechno děsivě zvrtlo. Spustil se prudký liják, který zaplnil tunely vodou a odřízl jim cestu ven. Neměli jinou možnost, než postupovat kupředu po vyvýšených okrajích jeskyně, kde našli suchou římsu vedoucí čtyři kilometry do hloubi jeskyně, kde na celé dny uvázli v naprosté temnotě.
Když Nopparat zjistil, že se chlapci nevrátili, vypravil se k jeskyni, kde našel kola a batohy chlapců. A také to, co ho naplnilo čistou hrůzou: vodu řinoucí se ven ze vstupu do jeskyně. Tím začala mezinárodní záchranná operace, v jejímž rámci se 2. července - více než týden poté, co zmizeli - dvěma potápěčům podařilo najít celou skupinku živou, ukrytou hluboko v jeskyni a schoulenou k sobě na skalní římse s plochou deseti čtverečních metrů.
Ekkapol dříve býval mnichem a učil chlapce, jak meditovat. I poté, co se jim vysvítily baterky a obklopila je tma a netopýři, se prý nezačali bát. "Není možné natočit hororový film, který by se tomu vyrovnal," řekl ovšem koordinátor Národní jeskyňářské záchranné mise Anmar Mirza, který se na záchranných akcích v jeskyních podílí už 30 let. Ani když se všichni dostali ven, jejich trápení neskončí. Krom případných psychických následků si mohou přinejmenším na nějakou dobu odnést i fyzické potíže.
Drama sledovalo celé Česko
"Je to úžasná zpráva, ohromný úspěch záchranářů i celého týmu, který jim dělal podporu," uvedl náčelník českých speleologických záchranářů Roman Šebela. Ze zpráv je podle něj zřejmé, že pobyt v zatopené jeskyni byl pro děti ve věku 11 až 16 let vysilující.
"Docházelo k degradaci organismu, podchlazení, plísním, onemocněním, ubýval kyslík v jeskyni, záchrana byla už hraně. Organismus dokáže přežít daleko víc, ale bylo by to s většími problémy," uvedl Šebela.
Připomněl, že obdobné neštěstí se v roce 2004 odehrálo i v České republice. Tehdy voda zatopila vchod do jeskyně Nová Rasovna v Moravském krasu, ve které byla na expedici čtveřice speleologů. Hasiči tehdy vodu několik hodin složitě odčerpávali. Samotní jeskyňáři ani netušili, že voda vchod zaplavila, v jeskyni byli na vícedenní akci a vrátit se měli v den, kdy hasiči vodu odčerpali. Zaplavení vchodu si dříve všimli jejich kolegové na povrchu, kteří hasiče k zásahu přivolali.
Související
Voják, který zachránil chlapce v thajské jeskyni, zemřel
Thajská jeskyně, kde voda loni uvěznila 12 chlapců, je opět otevřena
thajské děti uvězněné v jeskyni (červenec 2018) , Thajsko , Ekkapol "Ek" Čantchavong
Aktuálně se děje
včera
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
včera
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
včera
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
včera
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
včera
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
včera
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
včera
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
včera
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
včera
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
včera
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
včera
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
včera
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
včera
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
včera
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
včera
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
24. prosince 2025 21:48
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
24. prosince 2025 21:26
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
24. prosince 2025 19:52
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
24. prosince 2025 18:44
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dal najevo novou ochotu ke kompromisům v klíčových bodech, které dosud brzdily mírový proces s Moskvou. Během úterního setkání s novináři detailně popsal dvacetibodový plán, který označil za základní politický dokument mezi Ukrajinou, Amerikou, Evropou a Ruskem. Podle jeho slov je nyní míč na straně Kremlu, od kterého Kyjev očekává vyjádření po středečním jednání amerických zástupců s ruskou stranou.
Zdroj: Libor Novák