Schůzkou s ministrem obrany Pravitem Vongsuvanem zahájil dnes český premiér Andrej Babiš dvoudenní návštěvu Thajska. V Bangkoku chce podobně jako během celé své týdenní cesty po Asii především podporovat obchod. Thajsko podle něj stojí o 12 českých cvičných letounů L-39NG, které v polovině října jako novinku představilo Aero Vodochody. O řadě kontraktů jednají v Thajsku české zbrojařské společnosti, uvedl premiér.
Babiš v úterý novinářům řekl, že thajská armáda disponuje 40 letouny L-39 Albatros. "To byla výroba myslím v 60. a 70. letech. Už dosluhují a my jim nabízíme nový model L-39NG, který je skutečně hi-tech," poznamenal. S thajským premiérem Prajutchem Čan-Očou už záležitost probíral. "Premiér je bývalý voják, takže samozřejmě po našem jednání v Bruselu dal už nějaké instrukce své armádě," dodal Babiš.
Třetí den cesty po asijských státech zahájil @AndrejBabis jednáním s místopředsedou thajské vlády a ministrem obrany Prawitem Wongsuwanem. Společně se zástupci českých zbrojovek řešili především možnosti dalšího rozvoje spolupráce obou zemí v obranném průmyslu. pic.twitter.com/DQKYRgpDv5
— Úřad vlády ČR (@strakovka) 16. ledna 2019
O nové proudové letouny stojí také české ministerstvo obrany. Čtyři kusy by měl za 1,1 miliardy korun koupit státní podnik LOM Praha, který má mimo jiné na starosti výcvik vojenských pilotů a studentů Univerzity obrany. Česká vláda si minulý týden k zakázce vyžádala doplňující informace. "Pro nás to bude i marketing, že se dozvíme, kolik to stojí pro Thajsko. Samozřejmě pro českou armádu by to mělo být levnější," žertoval Babiš.
L-39NG je jednomotorový dvoumístný letoun, který navazuje na legendární stroj Aero L-39 Albatros. Jeho nástupce má podle Aera Vodochody větší dolet, lepší aerodynamické vlastnosti, je bezpečnější a lehčí. Dosahuje rychlosti 750 kilometrů za hodinu. Podle představitelů firmy nový stroj na předchůdce navazuje svým jménem, postaven byl ale nově zcela od začátku.
Typovou certifikaci by letoun měl mít do konce letošního roku a sériová výroba by podle dřívějších informací měla začít příští rok. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové se v Thajsku vyjednává o repasi starých letadel. "V rámci toho, že se dohodnou podmínky repase těch, která mají, by se prodala nějaká nová letadla," uvedla.
Česko podle Babiše v Thajsku nabízí také útočné pušky, pistole, radary, simulátor volného pádu, obrněná vozidla či houfnice. "Jsem rád, že český zbrojařský průmysl se zase dostává do kondice," řekl dnes premiér.
Babiš před odletem do Asie odmítl, že by chtěl při schůzkách komentovat politickou situaci v Thajsku. V zemi se v roce 2014 po masových protivládních protestech převratem chopila moci junta. Thajská volební komise v prosinci oznámila, že dlouho slibované a opakovaně odkládané parlamentní volby se uskuteční 24. února. "My tam jedeme dělat byznys. Určitě nechci řešit nějaké jejich politické záležitosti," uvedl Babiš v neděli v Praze.
Na závěr dnešního programu čeká Babiše přijetí na thajském úřadu vlády. Po setkání vystoupí společně s Čan-Očou na tiskové konferenci.
Související
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
Andrej Babiš , Thajsko , L-39NG , Česká republika
Aktuálně se děje
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
3. prosince 2025 19:54
Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Zdroj: Jan Hrabě