Dnešní střelba ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch je podle tamní premiérky Jacindy Ardernové bezprecedentní událostí. Útoky si vyžádaly 40 mrtvých a více než 20 vážně zraněných. Ardernová uvedla, že šlo o dobře plánovaný teroristický útok.
"Bezpochyby jsme dnes zažili bezprecedentní útok, něco, co jsme doposud nezažili," prohlásila Ardernová. Nový Zéland označila za zemi, "kde se lidé mají cítit bezpečně a kde se budou cítit bezpečně."
"Nedopustím, aby se toto na pověsti Nového Zélandu změnilo. Nikdo z nás by to neměl dopustit," zdůraznila předsedkyně vlády.
Mezi lidmi, kterých se útoky nejvíce dotkly, jsou zřejmě hlavně migranti a uprchlíci, řekla premiérka.
From Christ Church Gosford to #Christchurch New Zealand.Salam (peace) to the fallen.Salam to the injured.Salam to the grieving.Salam for our future.#ChristchurchMosqueAttack #Auspol pic.twitter.com/u0V7ePR3pd
— Fr Rod Bower (@FrBower) 15. března 2019
K útoku se přihlásil 28letý Australan. V prohlášení uvedl, že ho k činu přivedly protiimigrační motivy. Je jednou ze čtyř osob, které policie v souvislosti se střelbou zadržela.
Podle Ardernové jde o lidi s extremistickými názory, policie je však nesledovala. Tvrdí, že nic nenasvědčuje tomu, že by do útoků byl zapojen ještě někdo další.
Související
Útoky na mešity v Christchurchi: Bezpečnostní orgány pochybily, stojí ve vyšetřovací zprávě
Soud potvrdil dohodu o vině a trestu pro muže, který chválil útok na mešity
teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) , teroristické útoky na Novém Zélandu , Jacinda Ardernová
Aktuálně se děje
před 42 minutami
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
před 1 hodinou
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
před 3 hodinami
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
před 4 hodinami
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
před 5 hodinami
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
včera
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
V NATO nikdy nebudeme, míní bývalý šéf ukrajinské armády Zalužnyj
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Policie objasnila pomníček. V případu vraždy z roku 2010 pomohly vzorky DNA
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ukrajinské sankce opět zafungovaly. Dvě ruské rafinérie schytaly úder
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
Tropické počasí stále sužuje jižní Moravu. Meteorologové avizují další vedra
včera
Policie vyšetřuje násilný čin na Valašsku. Zadržela podezřelého
včera
Írán hlásí zásadní pokrok. S Ománem se dohodl na režimu v Hormuzském průlivu
včera
Policie našla tělo pohřešovaného při pátrání na jezeře Most
včera
Turek poprvé reagoval na zahájení trestního řízení. Nadále věří ve svou nevinu
Poslanec Filip Turek (Motoristé) je přesvědčen, že červencovou dopravní nehodu v centru Prahy nezavinil, což by podle jeho slov mělo prokázat i probíhající vyšetřování. Policie v případu zahájila trestní řízení a zároveň nařídila znalecké zkoumání. Nikdo zatím nebyl obviněn.
Zdroj: Jan Hrabě