Střelce Tarranta chtěli u soudu napadnout nožem. Ukázal „neonacistické gesto“

Australan Brenton Tarrant, který je podle novozélandské policie pachatelem včerejšího útoku ve městě Christchurch, si dnes u soudu vyslechl obvinění z vraždy. Stání předcházel zajímavý incident, Tarrant si pak neodpustil rozporuplné gesto.

Osmadvacetiletý útočník Brenton Tarrant dorazil k soudu v doprovodu šesti policistů, kteří měli na sobě černé ochranné vesty. Obviněný Australan byl oblečený v bílém vězeňském overalu a na rukou měl pouta.

Tarrant se zprvu usmíval, postupem času mu ale úsměv na tváři ztuhl. Během krátkého stání byl obviněn z jedné vraždy, policie ale uvedla, že další obvinění budou následovat během dubnového slyšení.

Obviněný útočník se několikrát otočil na přítomné novináře, kteří byli na rozdíl od veřejnosti k soudu připuštěni ve veřejném zájmu. Soud však médiím přikázal, aby na fotografiích a televizních záběrech rozostřila jeho obličej.

Právě kamery zachytily moment, kdy Tarrant ukázal symbol, který bývá mylně označován za neonacistické gesto. Podle rozšířeného hoaxu mají prsty tvořit písmena WP, tedy zkratku slov White Power (bílá síla). Běžní lidé však toto gesto už roky používají pro projevení spokojenosti či vyjádření toho, že je vše v pořádku.

U vchodu do soudní budovy čekali na dnešní rozhodnutí někteří příbuzní obětí. Samotnému stání dokonce předcházel incident, při němž se blíže nespecifikovaná osoba pokusila dostat do budovy s nožem za účelem napadení Tarranta.

Při páteční masové střelbě, kterou má podle všeho Tarrant na svědomí, zemřelo nejméně 49 osob, další desítky lidí se však pohřešují a přinejmenším deset osob leží v kritickém stavu v nemocnici. Osmadvacetiletý Australan útok přenášel živě na sociální síti.

Související

Více souvisejících

Brenton Tarrant (útočník z Christchurch) teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) soudy Nový Zéland

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

Pokud Trump vyhraje, USA mohou ovlivnit s Putinem svět s nepředvídatelnými důsledky

Obecně je známo, že historie se neopakuje, ale podobnost historických dějin může navádět k podobným činům. Trump a jeho republikánští spojenci přiživují v americké politice nové izolacionistické napětí, píše ABC News, které by mohlo radikálně změnit americký přístup ke světu – s nepředvídatelnými důsledky.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy