Útočník z Christchurch byl i v Česku, putoval po stopách bojovníků proti muslimům

Útočník na mešity ve městě Christchurch na Novém Zélandu navštívil několikrát Evropu, kde putoval po stopách křižáků a dalších bojovníků proti muslimům. Podle rešerše německého zpravodajského webu t-online přitom navštívil i Česko a Slovensko. Na svém facebookovém účtu zveřejnil ale fotografie i z Francie, Německa, Rakouska či Polska.

Osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant, který minulý týden zavraždil ve dvou mešitách 50 lidí, loni strávil několik týdnů v Evropě. Navštěvoval především místa spojená s křižáckými výpravami a bojem evropských zemí proti Osmanské říši.

Server t-online evropský pobyt osmadvacetiletého teroristy rekonstruoval na základě fotografií z jeho facebooku a instagramu. Účty na obou sociálních sítích byly ovšem mezitím smazány. Sám server upozorňuje, že není stoprocentně jisté, zda všechny fotografie pořídil Tarrant.

Už v roce 2016 byl v Turecku, kde navštívil mimo jiné Istanbul včetně jeho nejznámější pamětihodnosti - křesťanského chrámu Hagia Sofia, který byl po dobytí města - tehdy zvaného Konstantinopol - osmanskými vojsky v roce 1453 přestavěn na mešitu. "Hagia Sofia bude osvobozena od minaretů a Konstantinopol po právu znovu v rukou křesťanů," napsal atentátník později v dopise nalezeném po střelbě v novozélandských mešitách. V témže roce jako Turecko procestoval Tarrant podle fotografií také Srbsko, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu či Chorvatsko.

V loňském roce navštívil podle t-online Australan Bulharsko, kde fotografoval místa spojená s bojem Bulharů proti staleté nadvládě osmanských Turků. Rovněž v Rumunsku zavítal na místa spojená s bojem proti Turkům, mimo jiné na hrad Hunedoara založený Jánosem Hunyadim zvaným v dobových pramenech Turkobijec. Jméno sedmihradského šlechtice Hunyadiho se objevilo i na zbrani, kterou Tarrant střílel v novozélandských mešitách.

Nejméně dvakrát zavítal Australan také do Vídně. Rok 1683, kdy bylo město neúspěšně obléháno Turky, se rovněž objevil na jeho zbrani. Po zastávkách na řadě míst Rakouska včetně Salcburku či Innsbrucku navštívil Německo, zavítal podle t-online ale zřejmě jen zámek Neuschwanstein v Bavorsku.

Ze západní Evropy na sociálních sítích zveřejnil fotografie pouze z Francie, další obrázky pochází ze Španělska a Portugalska, které vedly dlouhý boj s Araby o ovládnutí Pyrenejského poloostrova, z Polska a z pobaltských států, které ve středověku a novověku zčásti ovládaly rytířské řády.

Podle t-online zavítal v loňském roce Tarrant také do Česka a na Slovensko. Jaká místa si tu fotil, ale server neuvádí.

Související

Více souvisejících

Brenton Tarrant (útočník z Christchurch) teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) Česká republika Terorismus

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy