Proč Tarrant postřílel muslimy? Teror v mešitách prověří královská vyšetřovací komise

Okolnosti teroristického útoku z 15. března, při němž ve dvou mešitách na Novém Zélandu zahynulo 50 lidí, prověří královská vyšetřovací komise. Z útoku byl obviněn australský pravicový extremista. Vyšetřovatelé budou zjišťovat aktivity Australana před zločinem, včetně toho, jak získal na Novém Zélandu zbrojní průkaz a jak zakoupil zbraně a munici, jeho zahraniční kontakty či využívání sociálních sítí. Zabývat se budou i činností bezpečnostních služeb. Výsledky vyšetřování předá komise vládě do 10. prosince, oznámila dnes novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

"Královská komise hraje klíčovou úlohu v naší snaze plně pochopit, co vedlo k tomuto útoku, a zajistit, aby se takový útok již nikdy neopakoval," řekla dnes Ardernová novinářům v parlamentu.

Osmadvacetiletý bělošský extremista Brenton Tarrant, který 15. března svůj útok v novozélandském městě Christchurch nahrával a přenášel v přímém přenosu na internetu, se bude zodpovídat z padesáti vražd a devětatřiceti pokusů o vraždu. Další soudní jednání s ním je plánováno na červen.

Ardernová uvedla, že Tarrant nebyl na seznamu sledovaných osob ani v Austrálii, ani na Novém Zélandu, kde v poslední době žil.

Královskou vyšetřovací komisi povede soudce novozélandského nejvyššího soudu William Young, který bude mít oprávnění nahlížet i do informací novozélandských tajných služeb. Vyšetřovatelé se budou zabývat tím, co tajné služby, policie, imigrační a další úřady o podezřelém před útokem věděly a co mohly udělat, aby vraždění zabránily.

Komise se zaměří i na to, zda bezpečnostní služby nevynakládaly příliš mnoho sil, času a peněz na sledování muslimských komunit s cílem předejít případným islamistickým útokům a neopomíjely přitom ultrapravicové skupiny.

Královská komise je nejvyšší vyšetřovací orgán v zemi a je nezávislá na vládě. Komise může předvolávat svědky k výpovědi a požadovat po organizacích, aby jí předaly potřebné dokumenty. Záleží ale na soudech a vládě, jestli se budou řídit jejími doporučeními či zjištěními.

Související

Více souvisejících

teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) Nový Zéland Jacinda Ardernová Brenton Tarrant (útočník z Christchurch)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

Zelenskyj na poslední chvíli zrušil projev před americkým Senátem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poslední chvíli zrušil plánovaný úterní projev pro americké senátory, které měl informovat o současné situaci na Ukrajině. Oznámil to lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy