Soul - Balistické střely dlouhého doletu, které v polovině dubna defilovaly při vojenské přehlídce v severokorejském Pchjongjangu, byly jen dobře vyvedenými napodobeninami. Tvrdí to dvojice německých expertů, kteří exhibici nazvali obyčejným divadlem, píše v úterý agentura AFP.
Přehlídku stalinistický režim uspořádal u příležitosti 100. výročí narození "věčného prezidenta" Kim Ir-sena. Analytici v té době vyslovovali přesvědčení, že jedna z raket, kterou nejspíš převážel nosič čínské výroby, je zcela novým přírůstkem do severokorejského arzenálu střel s dlouhým doletem.Markus Schiller a Robert Schmucker z německé technologické firmy Schmucker Technologie mají však za to, že všech šest mezikontinentálních balistických raket, které byly 15. dubna na hlavním pchjongjangském náměstí k vidění, byly jen maketami."Při bližším pohledu je zjevné, že všechny prezentované rakety jsou pouhými modely. Zatím stále neexistuje žádný důkaz, že Severní Korea skutečně disponuje funkčními mezikontinentálními balistickými střelami," napsali němečtí odborníci ve zprávě zveřejněné na portálu armscontrolwonk.com.Schiller se Schmuckerem tvrdí, že povrchová struktura hlavic nebyla zvlněná. Právě to podle nich naznačuje, že jde o makety, neboť skutečná hlavice musí být konstruována tak, aby přestála návrat do zemské atmosféry, což je poslední fáze letu.Hypotéze o napodobeninách nahrává i další zjištění. Mobilní balistické rakety takové velikosti vždy spalují tuhé palivo, avšak u střel na severokorejské přehlídce byly patrné součástky, které nápadně připomínaly ventily pro palivo tekuté.Přehlídka, kterou KLDR demonstrovala svou vojenskou sílu, následovala dva dny po neúspěšném startu rakety, jež měla podle tvrzení Pchjongjangu vynést na oběžnou dráhu "mírový satelit". Západ to však považoval za zástěrku pro test balistické střely schopné nést jadernou hlavici.Severní Korea minulý týden vzkázala, že je připravena podniknout odvetná opatření za mezinárodní kritiku nezadřeného vypuštění rakety. Mnozí znalci se domnívají, že nejizolovanější stát světa přistoupí k podzemní jaderné zkoušce. Jihokorejský tisk píše, že by se mohla uskutečnit už za dva týdny.
Související
Trump se nebrání dalšímu setkání s "rakeťákem" Kim Čong-unem
Severokorejští hackeři dotují Pchjongjang. Krádeže kryptoměn tvoří nemalou část HDP KLDR
Aktuálně se děje
před 4 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě