Úřady zabavily výtisky časopisu Time. Propuklo by násilí, hájí se

Kolombo - Srílanské úřady dnes zkonfiskovaly výtisky červencového čísla magazínu Time z obav, že by časopis mohl přispět k napětí mezi srílanskými buddhisty a muslimy. Šlo o výtisk z 1. července, na jehož titulní stránce je fotografie radikálního barmského mnicha.

Agentura AP původně napsala s odkazem na Leslie Gaminiho z celní správy, že srílanské úřady zabavily 400 výtisků časopisu, v další verzi zprávy AP ale hovoří o 4000 zkonfiskovaných číslech. "Rozhodli jsme se neprodávat toto číslo, protože by to mohlo poškodit náboženské cítění na Srí Lance," sdělil agentuře Gamini.

Pod fotografií prominentního buddhistického mnicha na obalu je titulek Tvář buddhistického teroru a článek uvnitř rozebírá podíl militantních mnichů na vyvolávání násilí proti asijským muslimům.

Buddhismus je na Srí Lance státním náboženstvím. Vyznává ho přes 70 procent ze 21 milionů Srílančanů. Islám je náboženstvím asi osmi procent dalších. Nedávno zahájilo několik buddhistů na ostrově kampaň proti porážkám zvířat založeným na islámských zvyklostech. Buddhismus zabíjení zvířat považuje za hřích. V květnu se na Srí Lance jeden mnich upálil na protest proti zabití krávy a také obracení buddhistů na jinou víru. Upalování mnichů je metodou politického boje v Tibetu.

Časopis, který letos v 3. března oslavil 90. narozeniny, v současnosti publikuje články a rozhovory z nejrůznějších oblastí: z politiky, ekonomiky, vědy, zdravotnictví, showbyznysu či sportu. Ve zvláštní edici (Time dětem) věnuje pozornost i nejmladším čtenářům.

Za svou historii Time vydal pár mimořádných čísel, právě ty jsou pro něj typické. Jedno z nich vyšlo krátce po teroristických útocích na USA z 11. září 2001, kdy se červený rámeček obálky zahalil do černé barvy. Barvu rámečku změnil Time pouze čtyřikrát od roku 1927.

Za magazínem stojí velká mediální společnost Time Warner (od roku 1989), do jejíž tiskové divize (Time Inc.) patří další periodika jako Sports Illustrated, Fortune, People či Life. Týdně se prodá zhruba 3,3 milionu výtisků Time, po celém světě jej pak čte kolem 25 milionů lidí (nejvíce v USA).

Související

Elon Musk

Časopis Time označil za osobnost letošního roku Elona Muska

Osobností letošního roku je podle časopisu Time všestranný vizionář Elon Musk, známý kromě jiného úsilím zapojit se do úspěšného dobývání vesmíru, včetně snu o kolonizaci Marsu. Americký týdeník o tom dnes informoval na svých internetových stránkách.

Více souvisejících

Časopis Time srí lanka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy