Dvůr jordánského krále popřel nelegální nákupy nemovitostí panovníka v cizině

Dvůr jordánského krále Abdalláha II. dnes označil informace o králově majetku nabytém za podezřelých okolností za pomluvu. Abdalláhovo jméno je mezi osobnostmi z devíti desítek zemí citovanými v dokumentech o podezřelých transakcích v kauze Pandora Papers. K osobnostem patří i český premiér Andrej Babiš.

V případě jordánského panovníka jde o mnohamilionové nákupy luxusních domů v cizině. Královský palác v dnešní reakci uvedl, že kvůli bezpečnostním potřebám se tyto transakce příliš nezveřejňují. Ujišťuje ale, že k nákupu nebyly použity veřejné peníze.

Odtajněné dokumenty zveřejnilo v neděli Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ). V dokumentech se uvádí, že jordánský vládce tajně nakoupil za minulých deset let s využitím offshorových transakcí luxusní rezidence za 106 milionů dolarů (2,3 miliardy korun).

Palác dnes oznámil, že veškerý majetek panovnické rodiny je podrobován auditu. To, že má král nemovitosti v USA a Británii, podle paláce není tajemství. "Není to nic neobvyklého ani nepatřičného," stojí v reakci. Dvůr označil zprávy o nelegálním nabytí těchto nemovitostí za pomluvu a vyhradil si právo na právní kroky proti šiřitelům.

Královský palác uvedl, že některé z nemovitostí byly využity při oficiálních návštěvách, jiné při soukromých. Pořízeny byly z králových soukromých peněz, nikoli ze státních. "Za všechny tyto nemovitosti osobně zaplatila jeho výsost. Nic nebylo hrazeno ze státního rozpočtu ani za to neplatilo ministerstvo financí," stojí v dnešním prohlášení královského paláce.

V dokumentech jsou informace týkající se asi 300 Čechů. Premiér Babiš podle nich přes offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře. Babiš toto tvrzení považuje za pokus o očernění jeho osoby a za ovlivnění nadcházejících parlamentních voleb v Česku.

Související

Abdalláh II. bin al-Husajn, známý také jako Abdalláh II. Jordánský, je současný král Jordánského hášimovského království.

Jordánský král vyzývá národy k třetí světové válce

Ammán - Jordánský král Abdalláh II. označil boj proti extremistické organizaci Islámský stát (IS) za třetí světovou válku. Má v ní dojít ke "generačnímu boji" proti "vyvrhelům islámu". Jednotlivá náboženství by se podle jeho názoru měla za účelem porážky džihádistů sjednotit. Informuje server rt.com.

Více souvisejících

král Abdalláh II. jordánsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy