Ponechání KLDR na americkém seznamu zemí podporujících terorismus snižuje šance na pokračování diplomatických rozhovorů o ukončení severokorejského jaderného programu. Uvedlo to dnes severokorejské ministerstvo zahraničí, které citovala agentura AP.
V pátek americká diplomacie vydala výroční zprávu se svým seznamem podporovatelů terorismu, na němž figuruje kromě Íránu, Súdánu a Sýrie také KLDR. Podle Pchjongjangu rozhodnutí americké diplomacie ponechat Severní Koreu na černé listině dokazuje, že Spojené státy pokračují v "nepřátelské politice" a "zarytém odporu" vůči KLDR.
"Je to urážka a zrada, které se Washington dopouští na svém partnerovi v rozhovorech," uvedlo severokorejské ministerstvo zahraničí v prohlášení zveřejněném v místních médiích. "Cesta dialogu mezi KLDR a USA se čím dál víc zužuje," dodalo ministerstvo.
Severní Korea byla na americký seznam zemí podporujících terorismus zařazena poté, co USA obvinily její agenty z atentátu na jihokorejské letadlo, v jehož troskách v roce 1987 zahynulo 115 lidí. Z černé listiny Spojené státy Severní Koreu vyřadily v roce 2008, když Pchjongjang dočasně umožnil mezinárodní kontrolu svého jaderného programu. Severní Korea pak ale spolupráci s mezinárodním společenstvím opět zastavila.
Na seznam podporovatelů terorismu vrátila KLDR v roce 2017 vláda prezidenta Donalda Trumpa, která poukázala na to, že Pchjongjang "je zapleten do vražd na cizí půdě". Nejviditelnějším případem z poslední doby je případ vraždy bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una, který byl v únoru 2017 na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru usmrcen nervovým plynem VX. Malajsijská policie označila jako podezřelé organizátory vraždy čtyři Severokorejce, kteří po činu z Malajsie uprchli. Analytici předpokládají, že Kim Čong-un mohl bratra vnímat jako ohrožení své vlády.
Počátkem loňského roku se Kim rozhodl vydat na cestu diplomacie a sešel se s šéfem Bílého domu na historickém summitu v Singapuru. Dohodli se tehdy, že budou pracovat na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Jejich druhá vrcholná schůzka letos v únoru ve Vietnamu ale skončila předčasně a bez dohody a od té doby rozhovory stagnují kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces.
Související
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
Severní Korea (KLDR) , USA (Spojené státy americké) , sankce , Terorismus
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
před 1 hodinou
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
před 2 hodinami
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
před 2 hodinami
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
před 3 hodinami
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
před 5 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
včera
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
včera
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
včera
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
včera
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
včera
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
včera
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
včera
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
včera
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
Íránské úřady naplánovaly rozsáhlé smuteční obřady za zabitého nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího, které se uskuteční od 4. do 9. července na území Íránu i sousedního Iráku.
Zdroj: Libor Novák