Karanténa uvalená na Auckland bude zrušena, ohnisko koronaviru zlikvidováno

Novozélandská vláda zruší tento týden omezení, která platí kvůli boji s koronavirem v největším městě Aucklandu. Oznámila to dnes novozélandská premiérka Jacinda Ardernová, informovala agentura Reuters. Šíření viru SARS-CoV-2 se podle předsedkyně vlády ve městě podařilo téměř zastavit.

"Existuje teď 95procentní pravděpodobnost, že se nám ohnisko podařilo zlikvidovat," uvedla Ardernová. Zároveň varovala, že s covidem-19 se budou muset na Novém Zélandu lidé potýkat "několik následujících měsíců". Občany proto vyzvala, aby dále dodržovali hygienická opatření.

Před dvěma týdny přestala platit omezení spojená s šířením koronaviru na celém Novém Zélandu právě s výjimkou Aucklandu. Největší město se ke zbytku země připojí podle Ardernové ve středu ve 23:59 místního času (12:59 SELČ). Ve městě s 1,6 milionu obyvatel, které leží v severní části novozélandského Severního ostrova, se žádný nový případ nákazy koronavirem nepotvrdil deset dní.

Pětimilionový Nový Zéland zaznamenal od počátku epidemie podle agentury Reuters 1499 případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo 25 lidí. Ostrovní země je považována za jednu z nejúspěšnějších v boji s nákazou. V červnu premiérka uvedla, že se šíření infekce podařilo zastavit, v srpnu se ale infekce opět objevila, což vedlo k dočasnému zpřísnění restrikcí.

Agentura Reuters upozornila, že i díky úspěšnému boji s koronavirem strana premiérky Ardernové vede v průzkumech veřejného mínění před parlamentními volbami, které se uskuteční 17. října.

Související

Auckland

Šíření koronaviru opět zrychluje v Asii a Tichomoří, zpřísňují se opatření

Koronavirus je po Evropě znovu na vzestupu i v řadě zemí asijsko-pacifického regionu. V Japonsku v sobotu přibylo rekordních 1772 infekcí a tamní vláda čelí tlaku, aby opět zavedla nouzový stav. Zpřísnění opatření zvažuje také Jižní Korea. V indické metropoli Dillí přibývalo v posledním týdnu denně přes 7000 případů nákazy.
Auckland

Nový Zéland zrušil opatření proti covidu, výjimkou je Auckland

Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová dnes oznámila, že v zemi od půlnoci přestanou platit veškerá opatření proti koronaviru. Nový Zéland nezaznamenal za poslední den ani jeden nový případ covidu-19, píší světové agentury. Výjimkou je největší město Auckland, kde některá opatření zůstanou v platnosti. Situace se zlepšuje také v Austrálii.

Více souvisejících

Auckland Jacinda Ardernová Nový Zéland Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy