KLDR údajně zrušila lockdown v Pchjongjangu

Severní Korea údajně zrušila uzávěru v metropoli Pchjongjangu, kterou vyhlásila poté, co před více než dvěma týdny poprvé přiznala epidemii covidu-19 v zemi. Informovala o tom dnes japonská agentura Kjódó s odvoláním na nejmenovaný zdroj v Pekingu. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení ale zprávu nebylo schopno potvrdit a severokorejská média takové rozhodnutí oficiálně neoznámila.

Denní přírůstek lidí s příznaky horečky neznámého původu, jak KLDR koronavirovou nákazu nazývá, se po třech dnech znovu přehoupl přes sto tisíc. Za 24 hodin do nedělního večera bylo zaznamenáno 100.710 infekcí a jedno úmrtí. Celkový počet nakažených tak dosáhl 3,55 milionu a počet zemřelých vystoupil na 70.

Zpráva agentury Kjódó přišla krátce poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un v neděli předsedal zasedání politbyra vládnoucí Korejské strany práce, na němž nejvyšší činitelé země přehodnocovali protiepidemická opatření. Podle nich se nyní koronavirová situace v zemi zlepšuje.

Podle zahraničních odborníků je vysoce pravděpodobné, že KLDR podhodnocuje počty mrtvých ve snaze neoslabit pozici Kim Čong-una. Domnívají se, že obětí je ve skutečnosti mnohem více, protože většina obyvatel není proti covidu-19 naočkovaná a v zemi chybí zdravotní infrastruktura pro léčbu pacientů v kritickém stavu.

Severokorejské úřady také u nynější epidemie nemluví o covidu-19, pravděpodobně proto, že jim chybí dostatek testovacích sad pro tak velký počet nemocných.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy