Druhé největší australské město Melbourne dnes zahájilo šestou přísnou uzávěru, která potrvá sedm dní. Australské úřady se podle agentur snaží zabránit šíření koronaviru za každou cenu a vyhlašují lockdowny hned při výskytu prvních případů. Stát Viktorie, jehož je Melbourne metropolí, dnes ohlásil osm nových případů nákazy.
Premiér státu Viktorie Daniel Andrews uvedl, že jeho vláda nemá jinou šanci než další uzávěru, protože plně očkováno je zatím jen 20 procent dospělých Australanů.
V největším australském městě Sydney trvá uzávěra již téměř sedm týdnů a nejméně do 28. srpna bude pokračovat. Sydney za posledních 24 hodin zaznamenalo rekordních 262 nových nákaz a pět úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19.
Čtyři z pěti lidí, kteří zemřeli, nebyli očkovaní, pátý měl jednu dávku vakcíny. Lockdown, který znamená zákaz opouštět domovy s výjimkou cesty do zaměstnání, k lékaři či na nákup potravin, platí do neděle také ve třetím největším australském městě Brisbane.
V Melbourne začala uzávěra platit dnes ve 20:00 místního času (12:00 SELČ) a obyvatelé města se o ní dozvěděli o pouhé čtyři hodiny dříve. Premiér státu Viktorie Andrews obvinil úřady sousedního státu Nový Jižní Wales, že jim trvalo příliš dlouho, než město Sydney uzavřely. Propuknutí epidemie ve městě odstartovala nákaza řidiče limuzíny, který vozil posádky zahraničních letů.
V boji s koronavirem byla Austrálie doposud úspěšnější než mnoho jiných států s vyspělými ekonomikami. Podařilo se jí to díky rychlému uzavření hranic, důslednému trasování kontaktů a krátkým přísným uzávěrám. Od začátku pandemie země zaznamenala asi 35.200 případů koronavirové nákazy a 932 lidí tam v důsledku nemoci covid-19 zemřelo.
Související
Melbourne uvolnění další restrikce. Covid máme pod kontrolou, oznámil premiér
Melbourne uvolní tvrdá opatření proti koronaviru, trvala přes sto dní
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 1 hodinou
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
včera
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
včera
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
včera
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
včera
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
včera
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
včera
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
včera
Česko eviduje zemětřesení na Příbramsku. Ke škodám nedošlo
včera
Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat
včera
Do Česka míří saharský prach. Na zem se nedostane, může ale ovlivnit teploty
včera
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
včera
Okamura se po devíti letech může objevit v Otázkách Václava Moravce
včera
Počasí bude i o víkendu nadále jarní
Poslední únorový víkend přinese do České republiky velmi proměnlivé počasí, které bude zpočátku připomínat spíše jaro. V sobotu se očekává převážně polojasná až jasná obloha. První ranní hodiny však mohou řidičům i chodcům zkomplikovat místní mlhy nebo nízká oblačnost, které mohou být vlivem nízkých teplot i mrznoucí.
Zdroj: Libor Novák