Premiér Nguyen Xuan Phuc se stane prezidentem Vietnamu. Parlament zvolil jeho nástupce

Vietnamský parlament dnes zvolil příštím premiérem Pham Minh Chinha, člena komunistické strany se zkušenostmi z bezpečnostní oblasti. Dosluhující premiér Nguyen Xuan Phuc se stane prezidentem, informují agentury AP a Reuters.

Dnešní hlasování téměř 500členného národního shromáždění stvrdilo návrh, který učinila v lednu na celonárodním kongresu komunistická strana. Pro dvaašedesátiletého Pham Minh Chinha hlasovalo dnes 96,25 procenta zákonodárců. Pham v minulosti zastával několik postů na ministerstvu pro veřejnou bezpečnost, než ho komunistická strana vybrala do čela provincie Quang Ninh sousedící s Čínou. Přisuzují se mu úspěchy na poli ekonomického rozvoje v Quang Ninh, kterých dosáhl pomocí správní reformy.

Končící šestašedesátiletý premiér Nguyen dosáhl horní věkové hranice pro premiérský post. Jako prezident bude mít především reprezentativní funkci. Jako premiér se zasazoval o integraci Vietnamu do globální ekonomiky a podle agentury AP se mu dařilo udržet ekonomický růst na sedmi procentech až do minulého roku, kdy svět ochromila pandemie covidu-19.

Cestou přísných opatření včetně celonárodního omezení pohybu dokázal Vietnam šíření viru zamezit a rychle otevřít ekonomiku a výrobu. V roce 2020 byl mezi hrstkou zemí, které zaznamenaly ekonomický růst.

Vedení Vietnamu oficiálně stojí na čtyřech "pilířích" - vlivném generálním tajemníkovi komunistické strany, prezidentovi země, premiérovi a předsedovi národního shromáždění, tedy orgánu, který podle agentury Reuters z velké části jen stvrzuje předložené návrhy. Jména nejnadějnějších kandidátů na všechny čtyři posty byla v politických kruzích již dobře známá, v prosinci minulého roku ale byla označena za tajnou informaci, což mělo zamezit možným kritickým debatám.

Související

Více souvisejících

vietnam Nguyen Xuan Phuce

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

Nehoda na D5 dnes omezila provoz ve směru na Plzeň. Zranil se jeden z řidičů

Dopravní policisté museli v pátek na nějaký čas uzavřít dálnici D5, která spojuje hlavní město Prahu a západočeskou Plzeň. Důvodem byla dopravní nehoda se zraněním. Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy