Severní Korea bojuje s covidem. Mobilizovala i armádu

Severní Korea mobilizovala armádu, aby distribuovala léky proti covidu-19. Nasadila rovněž více než 10.000 zdravotníků, aby pomohli vysledovat potenciální pacienty s tímto onemocněním. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA. Nebylo přitom bezprostředně jasné, jaké přípravky mají být nakaženým lidem podávány, podotkla agentura AP.

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

Severokorejské zdravotnické úřady mezitím oznámily, že se příznaky horečky objevily u dalších 269.510 lidí, čímž se jejich celkový počet zvýšil na více než 1,48 milionu. Kolik z těchto nemocných mělo pozitivní test na koronavirus, Pchjongjang nesdělil. V KLDR jsou omezené testovací kapacity, takže potvrzeno je pouze malé množství případů nákazy koronavirem.

Izolovaná země poprvé oficiálně přiznala výskyt covidu-19 minulý týden. Severní Korea, která má na 26 milionů obyvatel, zatím vykázala 56 úmrtí.

Panují obavy, že šíření nemoci způsobí v Severní Koreji humanitární krizi. Severokorejský zdravotnický systém je dlouhodobě ve špatném stavu a předpokládá se, že většina obyvatel není proti covidu-19 očkovaná. KLDR v minulosti odmítala dodávky očkovacích látek, které jí Světová zdravotnická organizace (WHO) nabízela v rámci programu COVAX.

Krizový koordinátor WHO Mike Ryan dnes vyjádřil i obavy nad možným dopadem současné krize pro zbytek světa, napsala agentura Reuters. Vysoká míra přenosu koronaviru mezi neočkovanými lidmi podle něj vytváří vyšší riziko vzniku nových variant. WHO je připravena Severní Koreji pomoci, nemá ale pravomoc zasahovat do záležitostí svrchované země, dodal Ryan.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un minulý týden vyhlásil v celé zemi uzávěru. Na víkendovém mimořádném zasedání politbyra vládnoucí Korejské strany práce kritizoval představitele zdravotnických úřadů za pomalou reakci na epidemii a nařídil armádě, aby pomohla při distribuci léků.

Jihokorejská agentura Jonhap dnes uvedla, že Severní Korea vyslala do Číny tři letadla pro zdravotnickou pomoc. "Tři letadla společnosti Air Koryo z KLDR přiletěla v pondělí do čínského města Šen-jang a týž den se vrátila se zdravotnickou zásilkou do vlasti. Šlo o jeden z prvních mezinárodních letů z KLDR od začátku pandemie covidu před více než dvěma lety," napsala agentura Jonhap s odvoláním na nejmenované zdroje. Podle nich je pravděpodobné, že budou následovat další podobné lety.

Mluvčí Úřadu OSN pro lidská práva (OHCHR) Liz Throssellová dnes varovala, že opatření, která Pchjongjang přijme v boji proti covidu, by mohla mít ničivé následky, protože by mohla bránit lidem obstarat si dostatek potravin a dalších základních potřeb. "Děti, kojící matky, starší lidé, bezdomovci a ti, co žijí v odlehlejších venkovských a pohraničních oblastech, jsou zvlášť zranitelní," podotkla Throssellová.

KLDR bez vakcín bojuje s covidem antibiotiky a domácí medicínou

Izolovaná Severní Korea je jednou z mála zemí světa, které se odmítly připojit k očkovací kampani proti nemoci covid-19, a do minulého týdne tvrdila, že se na jejím území nevyskytl jediný případ nákazy koronavirem. Nyní se ale covid-19 v KLDR šíří rychlým tempem a lidem, kteří onemocní, zdravotníci radí užívat běžné léky na chřipku, antibiotika či domácí medicínu, píše agentura Reuters.

Severokorejská státní televize v pondělí odvysílala záběry, na nichž bylo vidět pracovníky v červených ochranných kombinézách, jak otevírají okna, čistí stoly a rozprašují dezinfekci. K léčbě covidu a jeho příznaků státní média vyzvala nakažené, aby brali léky proti bolesti a na snížení teploty, jako je ibuprofen, či amoxicilin a další antibiotika - která sice nedokážou bojovat s viry, ale jsou někdy předepisována proti sekundárním bakteriálním infekcím.

Pomoci může podle severokorejských médií také například kloktání slané vody nebo pití čaje ze zimolezu japonského či vrbových listů třikrát denně.

"Tradiční léčba je nejlepší!" prohlásila ve státní televizi jedna ze severokorejských žen, zatímco její manžel popsal, jak dohlíží na to, aby děti každé ráno a večer kloktaly slanou vodu. Starší obyvatelka Pchjongjangu zase uvedla, že jí pomohlo pít zázvorový čaj a větrat pokoj. "Nejdřív jsem se covidu bála, ale řídila jsem se radami lékaře, dostala jsem správné léky a nic hrozného to nebylo," řekla.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v neděli - kdy státní tisková agentura KCNA oznámila dalších 392.920 případů horečky a osm nových úmrtí - kritizoval, že zásoby léků se nedostávají k lidem včas, a nařídil armádním lékařským sborům, aby pomohly stabilizovat dodávky do metropole Pchjongjangu, který je podle všeho ohniskem epidemie.

Severokorejské zdravotnické úřady dnes oznámily, že celkový počet nakažených od začátku epidemie se zvýšil na více než 1,48 milionu; 56 lidí zemřelo. Podle místních úřadů lze velkou část úmrtí připsat lehkomyslnosti při užívání léků, nedostatečné znalosti koronavirové varianty omikron a správného způsobu léčby covidu.

Světová zdravotnická organizace poslala KLDR zdravotnické balíčky a další materiál, neuvedla ale, jaké léky zásilka obsahovala. Také sousední Čína a Jižní Korea nabídly Pchjongjangu pomoc, pokud o ni požádá.

Severní Korea sice netvrdí, že antibiotika a domácí medicína covid vymýtí, v minulosti ale opakovaně přicházela s vědecky nepodloženými způsoby léčby chorob. Patřil mezi ně například injekčně podávaný přípravek na bázi ženšenu, který musí být pěstován ve speciálním substrátu s prvky vzácných zemin a který údajně dokáže vyléčit vše od AIDS po impotenci.

Některé z těchto sporných léčebných metod se zakládají na tradiční medicíně, jiné byly vyvinuty kvůli nedostatku moderních léků v zemi. Severní Korea má velký počet vyškolených lékařů i zkušenosti s reakcí na mimořádné situace, zdravotnický systém v KLDR je ale podle expertů zoufale podfinancovaný.

Nezávislý vyšetřovatel OSN pro lidská práva ve své březnové zprávě uvedl, že Severní Korea se potýká s nedostatečnými investicemi do infrastruktury, lékařského vybavení a personálu, s nepravidelnými dodávkami elektřiny a s neodpovídajícími hygienickými zařízeními.

Čtyřicetiletá Kim Mjong-hi, která v roce 2003 uprchla z KLDR do Jižní Koreje, řekla, že mnoho Severokorejců z těchto důvodů spoléhá na domácí medicínu. "I když jdete do nemocnice, nemají tam v podstatě žádné léky. Také tam nebyla elektřina, takže lékařské přístroje nebylo možné používat," uvedla.

Když se Kim nakazila akutní žloutenkou, byla jí prý doporučena bylina minari, tedy halucha jávská, již proslavil stejnojmenný film z roku 2020.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Válka na Ukrajině: Dva mrtví po zásahu budovy, Chersonská oblast chystá…

29.06.2022 08:00 Dva lidé zemřeli a tři byli zraněni při raketovém útoku na obytnou vícepatrovou budovu v Mykolajivu…

Za úterý přibylo opět přes 1000 nakažených koronavirem

29.06.2022 08:45 V úterý přibylo v Česku podruhé za sebou přes 1000 případů covidu. Testy potvrdily 1181 nově…

Počasí: Bouřit bude ještě dnes a zítra, vyplývá z výstrahy

29.06.2022 06:30 Česko si v posledních dnech užívá hodně bouřlivého počasí, které postihuje především Čechy. Jinak…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Čína zkrátila na polovinu dobu karantény zavedenou kvůli covidu pro…

28.06.2022 15:17 Čína dnes zkrátila na polovinu dobu karantény zavedenou kvůli covidu-19 pro cestující z ciziny,…

Čínská cenzura maže diskuze o covidových restrikcí v dalších letech v…

27.06.2022 15:02 Cenzoři digitálního obsahu v Číně dnes okamžitě smazali hashtag "příštích pět let", který se začal…

Čína v boji s covidem: Šanghaj dva měsíce bez případu, pekingské děti…

25.06.2022 08:26 V Šanghaji se už dva měsíce neobjevil žádný nový případ covidu-19, šéf vládní strany tak vyhlásil…

V Indii přibylo nejvíce nových případů koronaviru za poslední čtyři měsíce

24.06.2022 09:11 V Indii za poslední den přibylo 17.336 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od 20.…

Jihovýchodní Asie má první případ opičích neštovic

22.06.2022 10:31 Singapur oznámil první případ opičích neštovic, nakaženým je 42letý britský stevard. Informoval o…

Dovoz ruské ropy do Číny byl v květnu rekordní

20.06.2022 09:29 Dovoz ropy z Ruska do Číny se v květnu meziročně zvýšil o 55 procent a dosáhl rekordu. Rusko tak z…

Tchaj-wan zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů

20.06.2022 08:05 Ostrov Tchaj-wan dnes zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů Richterovy škály. Otřesy byly citelné…

Jak se ubránit horku? Tchaj-pej chce využít semafory

18.06.2022 11:45 Úřady v tchajwanské metropoli Tchaj-peji zkrátily na dobu léta intervaly na semaforech na více než…

Thajsko od 1. července zruší další koronavirová opatření, která se týkala…

17.06.2022 16:15 Thajsko od 1. července zruší další koronavirová opatření, která se týkala turistů, včetně povinného…

Japonská vláda není odpovědná za fukušimskou katastrofu, uvedl soud

17.06.2022 13:06 Japonský nejvyšší soud dnes rozhodl, že vláda nenese odpovědnost za škody, které v roce 2011…

Související:

Právě se děje

reklama