Severní Korea již pravděpodobně zaznamenala více než milion případů nákazy koronavirem, ačkoli výskyt nemoci covid-19 na svém území poprvé přiznala teprve minulý týden. Severokorejské zdravotnické úřady podle agentury AP uvedly, že "horečkou neznámého původu" od konce dubna onemocnělo 1,2 milionu lidí. V KLDR jsou omezené testovací kapacity, takže potvrzeno je jen malé množství případů nákazy koronavirem, píše AP.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un na víkendovém mimořádném zasedání politbyra vládnoucí Korejské strany práce kritizoval představitele zdravotnických úřadů za pomalou reakci na epidemii a nařídil armádě, aby pomohla při distribuci léků.
Severokorejský úřad pro boj proti koronaviru dnes podle agentury AP ohlásil osm nových úmrtí na koronavirus, čímž jejich celkový hlášený počet v zemi vystoupil na 50. Přibylo také 392.920 lidí s onemocněním, které úřady popisují jako horečku.
Panují obavy, že šíření nemoci způsobí v Severní Koreji humanitární krizi. Severokorejský zdravotnický systém je dlouhodobě ve špatném stavu a předpokládá se, že většina obyvatel není proti covidu-19 očkovaná. Severokorejský vůdce minulý týden vyhlásil v celé zemi uzávěru.
Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes varovala, že covid-19 by se mohl v Severní Koreji rychle rozšířit. "V zemi, která má teprve zahájit očkování proti covidu-19, je riziko, že by se viusr mohl rychle masově rozšířit, dokud nebude omezen okamžitými a přiměřenými opatřeními," uvedla podle agentury Reuters regionální šéfka WHO Púnam Singhová. V prohlášení rozeslaném novinářům WHO uvedla, že přímo od severokorejských úřadů ještě nedostala informace o epidemii.
Mezinárodní společenství loni nabídlo KLDR, že jí zašle několik milionů vakcín proti covidu. Pchjongjang to ale odmítl s tím, že na začátku pandemie v lednu 2020 uzavřel hranice a do země se žádná nákaza nedostala.
Vzhledem k tomu, že KLDR sdílí hranice s Jižní Koreou a Čínou, které zaregistrovaly mnoho případů nákazy koronavirem, odborníci opakovaně zpochybnili tvrzení severokorejských úřadů, že do země covid nepronikl.
Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení dnes nabídlo Pchjongjangu uspořádání rozhovorů na pracovní úrovni, na kterých by Jižní Korea se svým sousedem projednala možnou humanitární pomoc. Soul je podle ministerstva připraven poskytnout léky, vakcíny a testovací sady i technickou spolupráci.
Související
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
Severní Korea (KLDR) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Chlubí se násilím na internetu, získávají politický vliv. Afriku kromě eboly devastují i ozbrojené gangy
před 1 hodinou
Magyar změní ústavu, aby dosáhl odvolání maďarského prezidenta
před 2 hodinami
Netanjahu nařídil armádě zahájit bombardování Bejrútu
před 3 hodinami
Írán od začátku války zasáhl víc vojenských objektů, než USA dosud přiznávaly
před 4 hodinami
EU zvažuje, že zbaví nároku na ochranu ukrajinské muže v odvodovém věku
před 5 hodinami
Není správné lpět na české koruně, pokud by brzdila rozvoj. Skepsi vůči euru vytváří politici, varoval Pavel
před 5 hodinami
Zelenskyj: Ukrajina naléhavě potřebuje protiraketové střely z USA
před 6 hodinami
Írán si přeje dohodu, tvrdí Trump a mlčí o Kuvajtu. Zasedne RB OSN
před 7 hodinami
USA zaútočily na íránské radary a řídící a velící centra
před 9 hodinami
Výhled počasí na první letní víkend. Tropické teploty se nečekají
včera
Buckinghamský palác měl emaily dokazující prohřešky bývalého prince Andrewa
včera
Moravec vyzval Babiše, aby si ho předplatil. Premiér ho předtím hodnotil
včera
Tornádo na jihu Čech. Meteorologové se obracejí na svědky
včera
Soud rozhodoval o dalším cizinci. Policie ho viní z účasti na útoku v Pardubicích
včera
Na jihu Čech havaroval autobus s cizinci. Zraněných je přes deset lidí
včera
Policie má Útvar svaté Zdislavy. Církev ocenila práci kriminalistů z České Lípy
včera
Babiš přiznal, že Česko asi nedá dvě procenta na obranu. Spoléhá na Trumpa
včera
Rakušané potrestali mladíka, který chtěl útočit na koncertech Taylor Swift
včera
Je to alarmující. Tolik případů eboly za krátký čas ještě nebylo, tvrdí experti
včera