Severní Korea loni porušila sankce OSN dovozem ropy, ale také tím, že za pomoci čínských lodí vyvezla uhlí za 370 milionů dolarů (asi 8,5 miliardy Kč). S odvoláním na důvěrnou zprávu světové organizace to dnes napsala agentura Reuters.
KLDR podle zprávy, určené pro potřeby Rady bezpečnosti OSN, také přes odmítavý postoj světového společenství a jeho sankční opatření dál posilovala svůj jaderný a raketový program. "KLDR v roce 2019 nezastavila své nedovolené programy jaderných a raketových zbraní, v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN," stojí v sedmašedesátistránkové zprávě, která má být zveřejněna příští měsíc. Dokument upozorňuje také na to, že Pchjongjang využívá i nedovolených externích zakázek na některé komponenty a technologie.
Severní Korea je od roku 2006 terčem sankcí OSN, které patnáctičlenná Rada bezpečnosti postupně ještě posílila ve snaze omezit financování jaderných a raketových programů totalitní KLDR.
Výbor monitorující uplatňování sankcí ve zprávě s odvoláním na poznatky od nejmenované členské země OSN upozornil, že KLDR ve snaze vyhnout se dopadu sankcí začala vyvážet miliony tun zboží za pomocí člunů. A to přes fakt, že podobný export má od roku 2017 zakázaný.
KLDR takto dokázala mezi loňským lednem až srpnem vyvézt 3,7 milionu tun uhlí v odhadované hodnotě 370 milionů dolarů. Většina - odhadem 2,8 milionu tun - se uskutečnila překládkou ze severokorejských na čínské čluny. Severní Korea také vyvezla do čínských přístavů nejméně milion tun písku v hodnotě asi 22 milionů dolarů.
Čína, která je hlavním spojencem KLDR, opakovaně tvrdí, že sankce OSN dodržuje.
Sankce od roku 2017 dovoz ropy do KLDR omezily na půl milionu barelů. Podle zprávy ale Spojené státy v minulých deseti měsících opakovaně hlásily, že dovoz ropy "mnohokrát" překročil povolené množství.
Sankce OSN sice nemají poškozovat severokorejské civilisty, nicméně zpráva připustila, že "nepochybně měly nezamýšlený dopad na humanitární situaci a poskytování pomoci, ačkoli přístup k údajům a důkazům je omezený a neexistuje žádná spolehlivá metoda, která by oddělila sankce OSN od jiných faktorů".
Rusko a Čína vyjádřily obavy, že sankce poškozují severokorejské civilisty, a vyjádřily naději, že uvolnění některých omezení by mohlo pomoci prolomit patovou situaci v jednáních o jaderných zbraních mezi Washingtonem a Pchjongjangem.
Další stálí členové RB OSN, Spojené státy, Francie a Británie ale usoudily, že ještě nenastal čas o zrušení sankcí uvažovat.
Severokorejský vůdce koncem loňského roku prohlásil, že KLDR už není vázána jednostranným závazkem zastavit jaderné a raketové zkoušky. Vytkl Spojeným státům, že nevyužily lhůty k pokroku v jednáních o jaderném odzbrojení 2019, a kritizoval je za "brutální a nelidské" sankce.
KLDR podle zprávy OSN v loňském roce provedla 13 raketových zkoušek a vypustila nejméně 25 raket, včetně nových typů raket krátkého doletu a raket odpalovaných z ponorek.
Zpráva vytýká KLDR také hackerské útoky na finanční instituce a kryptoměny ve světě. "Tyto útoky vedly k peněžním ztrátám a poskytly KLDR nedovolené příjmy, které porušovaly finanční sankce," uvedla zpráva. Pro tyto útoky je příznačné chabé riziko, vysoké výnosy a obtížná zjistitelnost.
29. prosince 2025 20:24
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
Související
Trump se nebrání dalšímu setkání s "rakeťákem" Kim Čong-unem
Severokorejští hackeři dotují Pchjongjang. Krádeže kryptoměn tvoří nemalou část HDP KLDR
Severní Korea (KLDR) , OSN , sankce
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
včera
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
včera
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
včera
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
včera
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
30. prosince 2025 21:53
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
30. prosince 2025 20:38
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
30. prosince 2025 19:21
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
30. prosince 2025 18:16
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
Dvě vážné nehody se za posledních 24 hodin staly na dálnici D35 v Olomouckém kraji. První byla tragická. O život přišel muž, který přebíhal komunikaci. Další havárie se stala v úterý ráno. Z automobilu museli hasiči vyprostit čtyři osoby.
Zdroj: Jan Hrabě