Severní Korea používá ukradené kryptoměny pro financování rozvoje nových raket a svého jaderného programu. Tvrdí to zpráva odborníků OSN, na kterou dnes upozornil server BBC News. KLDR se snaží obcházet sankce, které vůči ní OSN zavedla, a shání vojenské technologie a materiály v zahraničí. Od začátku roku Pchjongjang provedl už sedm testů balistických raket.
Experti OSN tvrdí, že výnosy z krádeží kryptoměn jsou významným zdrojem financování severokorejských zbrojních programů. Podle zprávy, kterou dostali členové Rady bezpečnosti OSN, Severní Korea v roce 2020 a v první polovině roku 2021 získala z podvodů a krádeží virtuálních peněz 50 milionů dolarů (téměř 1,1 miliardy Kč).
Odhady specializované společnosti Chainalysis jsou ale podstatně vyšší. Podle nich se podařilo severokorejským hackerům loni ukořistit až 400 milionů dolarů (8,5 miliardy Kč).
Severní Korea podle zprávy expertů OSN testuje nové vojenské technologie, a to včetně hypersonické hlavice. Země se snaží získat vojenské technologie a materiály v zahraničí, díky čemuž může pokračovat v rozvoji svých zbraní.
Experti OSN se také domnívají, že humanitární situace se v KLDR i v loňském roce zhoršila. Podíl na tom podle nich má uzavření hranic s Čínou, k čemuž úřady přistoupily kvůli obavám z šíření nemoci covid-19. Například nedovolený dovoz ropných produktů se loni sice zvýšil, zůstal však na relativně nízkých hodnotách.
OSN Severní Koreji testování balistických raket zakázala, KLDR ale od začátku roku uskutečnila už sedm takových testů. Podle odborníků se tak Pchjongjang snaží tlačit na zahraniční země, aby mu poskytly ekonomickou pomoc.
Související
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
Severokorejští hackeři zřejmě pronikli do softwaru, který využívají tisíce společností
Severní Korea (KLDR) , kryptoměna
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
před 1 hodinou
Jak se Magyar katapultoval z pozice řadového úředníka do čela opozice?
před 1 hodinou
Desetibodový mírový plán zveřejněn: Co požaduje Írán od USA?
před 2 hodinami
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
před 2 hodinami
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
před 3 hodinami
Trump mluví o velkém dni pro světový mír i totálním vítězství USA
před 4 hodinami
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
před 10 hodinami
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
před 11 hodinami
Pákistán přemlouvá Trumpa, aby prodloužil ultimátum. Možná uspěje
včera
Co se stane, až vyprší ultimátum? Ani americká armáda nedokáže zničit íránskou infrastrukturu, varují experti
včera
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
včera
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
včera
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
včera
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
včera
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
včera
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
včera
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
včera
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
včera
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
Maďarské volby naplánované na 12. dubna mohou přinést zásadní změnu pro celou Evropskou unii, která v porážku nacionalistického premiéra Viktora Orbána vkládá velké naděje. Orbán je vnímán jako politik ohrožující budoucnost sedmadvacítky, přičemž v aktuálních předvolebních průzkumech začíná ztrácet. Jeho hlavní vyzyvatel Péter Magyar otevřeně deklaruje, že v případě vítězství hodlá pošramocené vztahy s Unií napravit a považuje nadcházející hlasování za referendum o směřování země.
Zdroj: Libor Novák