Severokorejské úřady zaznamenaly dalších zhruba 233.000 nakažených

Severokorejské úřady zaznamenaly dalších zhruba 233.000 lidí, kteří vykazovali příznaky nemoci covidu-19, například horečku. Od konce dubna, kdy KLDR objevila první ohnisko náznaky, mělo příznaky horečky přes 1,7 milionu obyvatel této země, uvedla agentura Reuters. Není ale jasné u kolika lidí se koronavirová nákaza potvrdila i testem, protože diagnostické kapacity severokorejského zdravotnictví jsou značně omezené.

Podle státní agentury KCNA se počet zemřelých s příznaky nemoci zvýšil o šest lidí na 62. Izolovaná země poprvé oficiálně přiznala výskyt covidu-19 minulý týden s tím, že první ohniska zaznamenala v druhé polovině dubna. Podle agentury se uzdravil jeden milion osob. V izolaci zůstává nejméně 700.000 lidí.

V úterý severokorejský vůdce Kim Čong-un kritizoval na zasedání stranického vedení nevyspělost státních struktur a jejich neschopnost se vypořádat s pandemií. Podle dnešního prohlášení agentury KCNA vyzval k dalšímu zpřísnění pandemických opatření a k výrazně větší snaze zajistit zásobování zboží základní spotřeby. Podle severokorejského vůdce ale země musí dodržet i své hospodářské cíle a státní média zveřejnila záběry velkého počtu shromážděných zaměstnanců v závodech, zemědělských podnicích či v dolech.

KLDR nařídila distribuci zásob léků a vytvořila si vlastní postup pro léčení covidu-19. Do distribuce přípravků lékárnám se podle severokorejských médií zapojilo na 3000 vojáků. Vedení země nařídilo nasadit 1,4 milionu lidí, kteří pracují nebo studují ve zdravotnictví, ke kontrole osob, zda nevykazují příznaky nemoci.

Severokorejské zdravotnictví podle mezinárodních srovnání patří k těm nejhorším na světě. Trpí nedostatkem léčiv, zdravotnického materiálu či přístrojů. KLDR již dříve odmítla vakcíny proti covidu-19 ze zahraničí. Po prvních informací o výskytu covidu-19 zemi nabídly pomoc Jižní Korea či Čína.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 43 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy