Tajfun Hagibis zpustošil Japonsko, 35 mrtvých

Nejméně 35 mrtvých, kolem stovky zraněných a 17 pohřešovaných za sebou zanechal ničivý tajfun Hagibis, který se přehnal přes největší japonský ostrov Honšú. O aktualizované bilanci dnes informovala agentura Kjódó. Desetitisíce lidí jsou stále bez elektřiny a na šest milionů obyvatel v minulých dnech obdrželo evakuační výzvu. Živel už nicméně opustil japonské ostrovy.

Tajfun doprovázel vítr o rychlosti 180 kilometrů v hodině, postiženou oblast zároveň zasáhlo zemětřesení o síle 5,7 stupně a silné deště, které rozvodnily řeky. Lidi z jejich zaplavených příbytků zachraňovaly helikoptéry. V nejpostiženějších místech zasahovala armáda, rozsáhlé oblasti centrálního a východního Japonska jsou pod vodou. Na kratší či delší dobu bylo bez proudu celkem půl milionu domácností.

Do postižených regionů vláda vyslala na 27.000 vojáků. Celkem pak podle premiéra Šinzóa Abeho se záchrannými operacemi pomáhá přes 110.000 policistů, hasičů, příslušníků pobřežní stráže i armády.

Abe dnes svolal mimořádné zasedání vlády a do postižených míst poslal ministry odpovědné za organizování pomoci. "Nasadíme všechny síly, abychom co nejdřív obnovili dodávku proudu a vody a zajistili veřejnou dopravu. Žádáme obyvatelstvo, aby se vyvarovalo oblastí se sesuvy půdy," citovala Abeho prohlášení televize NHK. Způsobené škody podle vládních zdrojů zatím nelze odhadnout.

Obavy japonských úřadů vyvolává stav jaderné elektrárny ve Fukušimě, kterou před osmi lety těžce poškodilo zemětřesení a následná přívalová vlna cunami. Bezpečnostní systémy elektrárny podle NHK vydaly během řádění tajfunu Hagibis jedenáct signálů o úniku radioaktivní vody. Zatím nebylo zjištěno, zda unikla do oceánu.

Jedním z nejpostiženějších míst je město Nagano, kde se vylila z břehů řekla Čikuma a na některých místech výška vody přesahovala pět metrů, napsala agentura Kjódó. Záchranáři evidují téměř padesát velkých sesuvů půdy. Úřady už nicméně zrušily výzvy k evakuaci, tokijské mezinárodní letiště Haneda obnovilo provoz a mezi městy Tokio, Ósaka a Nagoja už jezdí vlaky včetně vysokorychlostních. V Tokiu už opět jezdí metro.

V prefektuře Gunma zahynuli čtyři lidé v troskách domu, který smetla záplavová vlna. Ve městě Kawasaki jihozápadně od Tokia se šedesátiletý muž utopil ve vlastním bytě zaplaveném vodou. Podle japonských médií během evakuace z jednoho z vrtulníků spadla starší žena, kterou záchranáři v těžkém stavu dopravili do nemocnice.

Nedaleko Kawasaki se kvůli tajfunu také potopila nákladní loď registrovaná v Panamě. Na palubě bylo 12 lidí, pět z nich zahynulo, další se podařilo zachránit. Plavidlo během bouře kotvilo u pobřeží.

Síla tajfunu se podle meteorologů snížila a Hagibis teď odpovídá kategorii takzvaných post tropických cyklónů. Jeho střed se přesunul do oceánu severovýchodně od japonského pobřeží. Podle ruské agentury TASS Hagibis dnes ráno zasáhl jižní Kurily, kde silně prší a nárazy větru dosahují rychlosti 120 kilometrů v hodině.

Související

Naruhito

Tajfun Hagibis zasáhl i japonskou císařskou rodinu, odloží se část intronizace

Japonská vláda se rozhodla odložit slavnostní průvod, který se měl uskutečnit příští úterý u příležitosti intronizace nového císaře Naruhita, protože se musí věnovat následkům silného tajfunu, jenž zemi zasáhl minulý víkend. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na japonské úřady. Podle veřejnoprávní televize NHK se průvod bude konat 10. listopadu.
Zaplavená auta

Ničivý tajfun Hagibis: Počet obětí roste, po nezvěstných pátrá armáda

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 73 mrtvých, dalších 14 lidí je pohřešováno. O nové bilanci informovala japonská tisková agentura Kjódó. Bez elektřiny je stále na 17.000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 128.000 domácností. Řada oblastí je ochromená povodněmi.

Více souvisejících

tajfun Hagibis (říjen 2019) Japonsko

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

včera

Donald Trump

Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře

Americký prezident Donald Trump se na večeři Bílého domu pro novináře rozhodl opět provokovat své odpůrce. Vtipkoval totiž o čtvrté kandidatuře v prezidentských volbách, která je mu podle zákonů zapovězena, protože momentálně vykonává již druhý mandát ve funkci hlavy státu. 

včera

včera

včera

Oto Klempíř

Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř

Česko v neděli zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel známý výtvarný umělec a hudebník Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie či rektor Akademie výtvarných umění. Podle ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé) odešel autor, který po desítky let utvářel dějiny moderního českého umění. 

včera

Robert Fico

Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny

Slovensko opět dává ruce pryč od koalice zemí, které pomáhají Ukrajině ve válce se sousedním Ruskem. Premiér Robert Fico (Smer-SD) vzkázal, že Bratislava není součástí tzv. Koalice ochotných. Reagoval tak na nepravdivé informace, které se podle jeho slov objevily v éteru. 

včera

Ilustrační fotografie.

Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data

Již více než dva a půl roku mohou na silnice vyrazit řidiči už od sedmnácti let pod dohledem zkušeného mentora. Data potvrzují, že zájem o řízení ještě před osmnáctinami v režimu L17 nadále roste. Podíl nových řidičů vstupujících do programu L17 se průběžně zvyšuje a v posledních dvou měsících již přesáhl hranici 30 %. Navíc žádost o řidičák i zápis mentora lze vyřídit on-line na Portálu dopravy.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda

Vedení fotbalové Sparty v čele se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým bylo sparťanskými fanoušky během letní přípravy kritizováno za nedostatečné posilování kádru. Až těsně před začátkem nového ročníku Chance ligy 2026/27 přišla z pražské Letné tolik očekávané zpráva o opravdu zvučné a silné posile. Spekulovalo se o ní několik posledních dní, až v sobotu během dopoledne přišlo potvrzení. Na Letnou míří norský útočník Jonatan Braut Brunes z polského Krakówa. Mělo by jít o rekordní přestup v historii Sparty.

včera

včera

včera

včera

včera

První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat

Do Česka se v následujících dnech vrátí tropické počasí, které bude úřadovat i během prvního srpnového víkendu. Maxima se budou blížit čtyřicítce, než přijde ochlazení. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy