Thajský premiér Prajutch Čan-Oča dnes prohlásil, že nehodlá rezignovat na funkci. Ve čtvrtek předsedu vlády k demisi vyzývaly v Bangkoku tisíce lidí, kteří vyšli do ulic navzdory zákazu shromažďování pěti a více osob. Premiér dnes demonstranty varoval, aby v protestech nepokračovali, stovky odpůrců vlády už jsou podle agentury Reuters ale opět v centru metropole.
Protestní akce se v Thajsku konají již tři měsíce. Kromě odstoupení vlády požadují jejich účastníci také omezení pravomocí krále Mahá Vatčirálongkóna a novou ústavu. Thajská vláda vyhlásila v noci na čtvrtek v Bangkoku výjimečný stav a zavedla další opatření, demonstranti ale ve čtvrtek večer uspořádali v hlavním městě jednu z největších demonstrací za poslední dobu.
"Neodstoupím," řekl dnes premiér Prajutch Čan-Oča na tiskové konferenci uspořádané po mimořádném zasedání kabinetu. "Vláda musí využít výjimečný stav. Potrvá 30 dnů nebo i méně, pokud to situace dovolí," dodal.
Prajutch Čan-Oča se do čela kabinetu dostal po převratu v roce 2014, kdy se moci chopila vojenská junta. V roce 2019 jeho strana vyhrála volby, před nimiž ale vojenský režim podnikl řadu kroků, aby se jeho představitelé ve vedení státu udrželi.
Demonstrace byly doposud převážně klidné. Jediný incident, který vláda zmiňovala při zdůvodnění výjimečného stavu, byl ten, při němž protestující pokřikovali na kolonu královny Sutchidy a v jednu chvíli jí bránili v průjezdu. Policie dnes oznámila, že dva z demonstrantů budou obviněni z násilí vůči královně, za což jim podle agentury Reuters hrozí trest od 16 let vězení po doživotí. Pokud by soud rozhodl, že obvinění ohrozili život královny, mohli by dostat i trest smrti.
Demonstranti požadují, aby asi čtyřicítka lidí zadržených za poslední týden při protestech byla propuštěna, a na dnešek plánují v Bangkoku novou masovou akci.
Související
Thajsko zrušilo mimořádná opatření v Bangkoku, ta měla zabránit masovým protestům
V Thajsku se opět protestuje proti vládě, lidé převzali taktiku hongkongských aktivistů
Demonstrace v Thajsku , Thajsko , Prajutch Čan-Oča , král Mahá Vatčirálongkón (Thajsko)
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend
před 1 hodinou
Jedno vozidlo, 13 zraněných. Na dálnici D11 se stala vážná nehoda
před 1 hodinou
Íránský prezident Pezeškján naznačil, jak si představuje konec války s USA
před 2 hodinami
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
před 3 hodinami
Pádem větrníku na Přerovsku se zabývá policie. Od července byl mimo provoz
před 4 hodinami
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
před 5 hodinami
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
před 6 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
včera
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
včera
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
včera
Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila
včera
Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat
včera
Řeckem otřásá dotační skandál. Zemědělci čerpali evropské peníze na neexistující krávy a kozy
včera
Zrušení koncesionářských poplatků od příštího roku se zřejmě odkládá
včera
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
včera
Ukrajina připravovala tajný plán: Masivní útok na letiště
včera
Letadlová loď USS Abraham Lincoln se po devíti měsících u Íránu vrací na základnu
včera
Dluh USA je astronomický. Zdvojnásobil se za pouhých 10 let
včera
Hanba, křičeli lidé na Okamuru u Českého rozhlasu. Pískalo se i na Pavla a Schillerovou
včera
Noční můra pro NATO: Jak by odchod Francie změnil alianci?
Až polovina francouzských voličů vyjadřuje v průzkumech k nadcházejícím prezidentským volbám podporu kandidátům s vyhraněnými postoji vůči Severoatlantické alianci. Omezení účasti Francie v aliančních strukturách by přitom představovalo zásadní zásah do evropské bezpečnostní architektury.
Zdroj: Libor Novák