Útok v Christchurch: Terorista, který zabil 51 muslimů, se bude u soudu hájit sám

Australan Brenton Harrison Tarrant, který se v březnu přiznal k vraždě 51 muslimů na Novém Zélandu, odvolal své právníky a hodlá se při srpnovém soudním stání zastupovat sám. Čelí obvinění z 51 vražd, 40 pokusů o vraždu a ze spáchání teroristického útoku. Hrozí mu doživotní trest.

Brenton Tarrant (útočník z Christchurch)
doporučujeme

Atentát spáchal loni 15. března ve dvou mešitách ve městě Christchurch při pátečních modlitbách.

Soudní řízení o výši trestu bylo už kvůli koronaviru odloženo, nově má začít 24. srpna a může trvat i déle než tři dny, informovala agentura AP. Nejvyšší soud v Christchurchi dnes termín potvrdil.

Obhájci Shane Tait a Jonathan Hudson dnes u soudu požádali o stažení z případu s tím, že si to přál sám Tarrant. Informoval je prý, že hodlá uplatnit své právo obhajovat se sám. Dnešního soudního řízení se zúčastnili někteří z přeživších, Tarrant pak na dálku ze své cely v Aucklandu. Soudce Cameron Mander jeho žádosti vyhověl, i když u soudu přesto bude určený právník, který bude připraven poskytnout konzultaci. 

Tarrantovi hrozí doživotí, přičemž soudce může určit minimální počet let, které musí odsouzený odpykat v cele.

Tarrantův čin otřásl Novým Zélandem, jehož vláda po něm rychle zavedla nová pravidla pro nošení poloautomatických zbraní. Březnové přiznání zaskočilo podle AP přeživší i příbuzné obětí. Mnozí se teď obávají, že se Tarrant pokusí konečnou fázi soudního řízení zneužít k propagaci svých názorů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie se rozhodla zrušit zákaz provozu letadel Boeing 737 MAX

26.02.2021 11:03 Aktualizováno Australský úřad pro bezpečnost civilní letecké dopravy se rozhodl, že zruší téměř dvouletý zákaz…

Jižní Korea začíná očkovat proti koronaviru, restrikce prodlouží

26.02.2021 08:38 Jižní Korea dnes zahajuje vakcinaci proti covidu-19. První dávky očkovacího preparátu od…

Mohla by vzniknout také severokorejská mutace koronaviru, obává se…

26.02.2021 00:01 NÁZOR – Navzdory konfrontaci mezi mezinárodním společenstvím a Severní Koreou ohledně jejího…

Austrálie schválila zákon, který nutí Facebook platit médiím

25.02.2021 10:12 Aktualizováno Parlament v Austrálii dnes schválil zákon, který nutí společnosti Google a Facebook platit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama