Vietnam hlásí rekordní počty nakažených, přesto chce ukončit lockdown

Vietnamské úřady navzdory rekordním přírůstkům nových případů nákazy koronavirem zvažují ukončení přísné uzávěry v Ho Či Minově Městě, kde nyní pro deset milionů obyvatel platí prakticky zákaz vycházení. Napsala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na dosud nezveřejněný vládní dokument. Podle něj se počítá s tím, že restrikce se začnou postupně uvolňovat od poloviny září.

Vietnamské ministerstvo zdravotnictví dnes uvedlo, že za poslední den přibylo bezmála 15.000 lidí nakažených virem SARS-CoV-2, což je nejvyšší bilance od začátku pandemie covidu-19. Celkově počet infikovaných překročil půl milionu, 12.476 lidí kvůli nákaze zemřelo.

Ho Či Minovo Město je nejlidnatějším městem ve Vietnamu a zároveň epicentrem zrychlující epidemie. Připadá na něj čtvrt milionu nakažených a téměř 10.000 úmrtí na covid-19. To je polovina z celkového počtu infikovaných a dokonce 80 procent všech obětí koronaviru.

Dokument citovaný agenturou Reuters nicméně uvádí, že vláda nyní hodlá podpořit zotavení ekonomiky a namísto restrikcí zvolit politiku "života s covidem-19". Jejím cílem je, aby se země postupně znovu otevřela a aby byli všichni obyvatelé do konce roku plně očkovaní. Takové plány se však jeví jako poněkud optimistické, protože aktuálně mají obě dávky vakcíny proti covidu-19 jen tři procenta z 98 milionů obyvatel.

Vietnam byl ještě letos na jaře jednou ze zemí, která byla v boji s pandemií velice úspěšná. K 1. květnu bylo v zemi potvrzeno jen okolo 2900 případů infekce a 35 úmrtí. Od té doby však bilance prudce vzrostly. Podobné zhoršení epidemické situace v posledních měsících zažívají také Thajsko či Filipíny.

Související

Více souvisejících

vietnam Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 10 minutami

Robert Fico

První reakce politiků: Smer mlčí, Hlas chce rozhodovat o koalici

Předčasné parlamentní volby na Slovensku dopadly jinak, než avizovaly první exit polly. Vítězem je Smer-SD, ovšem na vyjádření Roberta Fica se stále čeká. Zásadní stanovisko nepřednesli ani zástupci Progresivního Slovenska. Optimismus zavládl u Hlasu, jehož členové se domnívají, že rozhodnou o budoucí koalici. 

před 1 hodinou

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

Z Karabachu už uprchlo přes 100 tisíc etnických Arménů. Lidé potřebují pomoc

Už přes 100 tisíc etnických Arménů odešlo ze sporného území Náhorního Karabachu do Arménie, vyplývá to z nejnovějších údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). V oblasti žilo před poslední etapou letitého konfliktu zhruba 120 tisíc lidí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy