Vietnam letos zaznamenal více než dvojnásobek případů horečky dengue

Vietnam za prvních šest měsíců letošního roku zaznamenal více než dvojnásobek případů horečky dengue ve srovnání se stejným loňským obdobím. Úřady proto vyzvaly nemocnice, aby se připravily na vlnu pacientů. S odkazem na vietnamské ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura Reuters.

Letos zatím Vietnam zachytil 89.120 případů a 34 úmrtí v souvislosti s horečkou přenášenou komáry. Loni bylo v prvním pololetí 35.936 případů a desítka úmrtí. Pandemie horečky dengue v zemi s 98 miliony obyvatel pravidelně vrcholí mezi červnem a říjnem. V posledních letech bylo ve Vietnamu přibližně 110.000 nakažených ročně.

"Předpokládá se, že počet případů bude dále stoupat a že bude hospitalizováno více závažných případů," uvedlo ministerstvo zdravotnictví podle Reuters. "Všechny nemocnice na úrovni provincií a okresů se musí soustředit na příjem a léčbu závažných případů," dodalo.

Horečka dengue je kvůli silným bolestem, které způsobuje, známá také jako horečka lámající kosti. Toto virové onemocnění, v jihovýchodní Asii poměrně běžné, se přenáší komáry druhu Aede aegypti. Nemoc se projevuje jako chřipka, pro zhruba pět procent pacientů jsou však její následky smrtelné. Proti onemocnění zatím neexistuje žádné očkování ani účinná léčba.

V minulosti vietnamské ministerstvo zdravotnictví šíření epidemie připisovalo vysokým teplotám a rychlé urbanizaci, která podporuje množení komárů, kteří virus přenášejí.

Související

Více souvisejících

vietnam horečka dengue

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy