Tisíce Thajců se dnes vrátily do ulic Bangkoku k novému protestu proti vládě i monarchii. Neodradil je od toho první větší zásah, při němž v pátek policie použila vodní dělo. Podle agentury AFP se na třech různých místech v thajské metropoli shromáždilo zhruba deset tisíc lidí. Výzvy k pokračování protestů se objevily i na sociálních sítích.
Demonstranti se shromáždili na různých místech, aby policii znesnadnili práci. Největší demonstrace se uskutečnila na jihovýchodě metropole, kde se sešlo pět tisíc lidí. Na dalších místech byly počty demonstrantů nižší, 2000 až 3000 osob.
Policie ve snaze dnešní protest zmařit oznámila uzavření městské dopravy a rozmístila na silnice zátarasy. Policejní mluvčí řekl, že "všechna shromáždění jsou ilegální bez ohledu na to, zda je provází násilí, nebo ne". Vláda vyhlásila v noci na čtvrtek v Bangkoku výjimečný stav a ve čtvrtek protesty zakázala, avšak vzápětí přišly na novou akci tisíce lidí a další demonstrace se konala v pátek. Policie zatím zadržela na 50 osob.
Protesty se konají tři měsíce. Lidé dnes stejně jako v minulých dnech volali po odstoupení premiéra Prajutcha Čan-Oči. Vládní mluvčí řekl, že žádná strana nemůže vyhrát. "To vše poškozuje celou zem. Vláda by ráda demonstranty požádala, aby se neshromažďovali a zůstali v klidu," řekl.
Kromě premiérova odstoupení demonstranti požadují omezení pravomocí krále Mahá Vatčirálongkóna a novou ústavu. Premiér Prajutch odmítá nařčení z volebních manipulací, které mu prý umožnily udržet se u moci. Královský palác podle Reuters protesty nekomentoval, ale král prohlásil, že Thajsko potřebuje lidi, kteří milují svou zem i monarchii.
Související
Thajsko zrušilo mimořádná opatření v Bangkoku, ta měla zabránit masovým protestům
V Thajsku se opět protestuje proti vládě, lidé převzali taktiku hongkongských aktivistů
Demonstrace v Thajsku , Prajutch Čan-Oča , Thajsko
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
před 1 hodinou
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
před 1 hodinou
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
před 3 hodinami
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
před 5 hodinami
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
před 5 hodinami
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
před 7 hodinami
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
před 7 hodinami
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
před 8 hodinami
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
před 9 hodinami
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
před 10 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
před 10 hodinami
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
před 11 hodinami
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
před 12 hodinami
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
před 13 hodinami
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
před 15 hodinami
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
V květnu se opět uplatní zákon, který omezuje otevírací dobu obchodů během vybraných státních svátků. Supermarkety budou během jednoho z následujících dvou pátků nedostupné. Tento týden ale můžete být v klidu.
Zdroj: Jan Hrabě