Belgická prokuratura v pátek obvinila tři ze sedmi zadržených osob z plánování teroristického útoku. Mělo by jít o členy afghánské odnože Islámského státu. Policie ve čtvrtek zadržela během razií po celé zemi sedm podezřelých.
Obviněnými jsou podle informací agentury Reuters čečenští občané. Čtyři ze sedmi zadržených policie propustila, ovšem tři až po výslechu před dozorujícím soudcem. Prokuratura bez dalších podrobností uvedla, že podezřelí zřejmě zatím neměli vybraný konkrétní cíl útoku.
Prokuratura už ve čtvrtečním prohlášení informovala, že zadržení jsou podezřelí z účasti na aktivitách teroristické skupiny, financování terorismu a přípravy teroristického útoku. Mluvčí prokuratury dodal, že neexistují důkazy o jakékoli souvislosti s olympijskými hrami v Paříži, jejichž zahajovací ceremoniál probíhá za bezprecedentních bezpečnostních opatření v pátek večer.
Čtvrteční policejní razie po celé Belgii se uskutečnily v Bruselu, Antverpách, ve městě Liege a dalších městech na základě zatykačů vydaných soudcem z Antverp.
V roce 2016 v Bruselu teroristé připravili sebevražedné pumové útoky na letišti a v metru, při kterých zahynulo 32 lidí a stovky bylo zraněno. Rok předtím při útocích v Paříži zahynulo 130 lidí, připomíná AFP.
V říjnu loňského roku střelec, který na sociálních sítích uvedl, že se inspiroval skupinou Islámský stát, zastřelil v Bruselu dva švédské fotbalové fanoušky. Policie ho druhý den při pokusu o zadržení zabila.
Související
V metru v Bruselu se střílelo. Pachatelé policii utekli
Policie dopadla mezinárodně hledaného Ukrajince. Je podezřelý z podpory teroristů
Policie Belgie , Belgie , Teroristické útoky v Belgii , Islámský stát (IS) , čečensko
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Ceny kritiky vyhrálo drama Sbormistr. Pro dvě sošky si přišel Dužan Duong
před 35 minutami
Napadení před hernou v Chebu vyšetřuje policie. Jeden z mužů utrpěl vážná zranění
před 1 hodinou
Curleři si připsali první výhru, Indráčková historický zápis. V akci byl i český sáňkař
před 1 hodinou
Trump nechápe, že se na olympiádě bučelo na Vance. Lidé ho prý mají rádi
před 2 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Do Česka dorazí ochlazení
včera
Na jihu Čech v týdnu došlo ke slabému zemětřesení
včera
Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky
včera
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
včera
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
včera
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
včera
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
včera
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
včera
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
včera
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
včera
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
včera
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
včera
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
včera
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
včera
ZOH: Snowboardistovi Hronešovi se do finále big airu nepodařilo kvalifikovat
včera
Lipavský se ptá Babiše na Epsteinovu kauzu. Navrhuje české vyšetřování
Epsteinova kauza se stane tématem i v české politice. Bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) v této věci interpeloval premiéra Andreje Babiše (ANO). Česko by podle Lipavského mělo prověřit možné působení Epsteinovy sítě u nás a zjistit, zda zde nejsou nějaké oběti sexuálního delikventa.
Zdroj: Jan Hrabě