Bez pomoci Kongresu všichni nepřežijeme. Cena za pomoc Kyjevu je nižší, než za boj s Ruskem, řekl Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval americký Kongres, aby schválil další pomoc pro Ukrajinu. Pokud se tak nestane, Ukrajinci za to zaplatí svými životy, řekl v rozhovoru pro americkou televizi Fox News.

Republikáni ve Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu zdržují schválení nové americké pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 60 miliard dolarů. Zelenskyj je proto v rozhovoru s Fox News vyzval do akce.

"Zda přežijeme bez pomoci Kongresu? Samozřejmě, ale ne všichni," řekl Zelenskyj v rozhovoru s redaktorem Bretem Baierem, který natočili nedaleko ukrajinské fronty. "Bez ní budeme mít víc a víc odvážných chlapů v nemocnicích, protože když nemáte obranný štít a stejně silné dělostřelectvo s municí, tak budete přicházet o lidi," dodal.

Podle Zelenského je přitom cena za pomoc pro Kyjev nyní mnohem nižší než náklady, které v případě úspěchu Ruska na Ukrajině bude potencionálně nutné vynaložit na konfrontaci s ním.

Zelenskyj zlehčil význam ztráty Avdijivky a namísto toho zdůraznil dřívější úspěchy ukrajinských ozbrojených sil, zejména v severovýchodní Charkovské oblasti, kde proběhlo i interview s Fox News. Současně uznal, že loňský rok byl pro Ukrajinu "složitý", zejména jeho závěr.

"Před dvěma lety jsme získali kontrolu nad Charkovskou oblastí. Nyní jsme v této oblasti my - a otevřeli jsme Černé moře. Probíhá tam export obilí a zničili jsme mnoho lodí ruské flotily," řekl Zelenskyj v angličtině. "Tohle jsme dokázali za dva roky. A co dokázali oni? Jenom toto jediné místo. Ale k čemu?"

Zelenskyj neskrývá nespokojenost se zpomalením západní pomoci, ačkoliv Spojené státy nezmínil přímo. "Musíme jednat rychleji. To znamená, že musíme obejít veškerou byrokracii. Jinak nemáme žádnou šanci," zdůraznil.

Ruské vojenské síly dobyly Avdijivku minulý týden, což představuje největší úspěch Moskvy od dobytí Bachmutu v květnu loňského roku. Vladimir Putin poté prohlásil, že Rusko bude pokračovat v postupu dále na východní Ukrajině.

Avdijivka leží pouhých 15 kilometrů severozápadně od Doněcku, hlavního města Doněcké oblasti. Podle ruských analytiků dobytí Avdijivky má chránit Doněck před ukrajinským ostřelováním. Navíc Moskva nyní uvažuje o strategii, jak dobýt celou Doněckou a Luhanskou oblast. 

Americký prezident Joe Biden v telefonickém rozhovoru se Zelenským přiznal, že za pád východoukrajinského města Avdijivka, odkud se stáhly ukrajinské síly, může být odpovědná nečinnost Kongresu USA a jeho dosavadní kroky. Uvedl to server CNN.

Ukrajinská armáda oznámila, že se rozhodla stáhnout z Avdijivky. Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Olexandr Syrskyj to zdůvodnil snahou vyhnout se obklíčení a chránit životy a zdraví svých vojáků.

Ruské ministerstvo obrany večer v sobotu oznámilo, že jeho síly získaly "plnou kontrolu" nad Avdijivkou. Zelenskyj během svého projevu na konferenci v Mnichově tvrdil, že stažení ukrajinských vojáků neznamená, že by Rusko něco získalo. Podle něj Rusko "nic nedobylo".

Bílý dům ve svém prohlášení k telefonátu uvedl, že Biden zdůraznil Zelenskému "závazek Spojených států nadále podporovat Ukrajinu".

Podle Bidena se stáhly ukrajinské síly z Avdijivky poté, co "ukrajinští vojáci museli v důsledku nečinnosti Kongresu rozdělit munici na příděly, což vedlo k prvním výrazným ziskům Ruska za poslední měsíce".

Biden také "opětovně potvrdil silnou podporu vlády USA a Američanů pro svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny" a vyzval americký Kongres, aby urychleně schválil návrh zákona o výdajích včetně pomoci Ukrajině.

Související

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj se opřel do Západu kvůli obcházení protiruských sankcí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli vyzval Západ, aby učinil další kroky proti obcházení sankcí a zabránil tak ruskému terorismu na Ukrajině. Ruská armáda v poslední době zintenzivnila vzdušné útoky, cílí zejména na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. 

Více souvisejících

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy