Ukrajina, která čelí ruské vojenské invazi, může i nadále počítat s americkou pomocí, ačkoli americký zákon o financování mimořádných událostí nezahrnuje vojenskou pomoc Ukrajině. Uvedl to v neděli americký prezident Joe Biden.
Víkendové schválení zákona o nouzovém financování na příštích 45 dní odvrátilo na poslední chvíli ochromení amerických vládních úřadů, tzv. shutdown. Návrh zákona však nakonec neobsahoval šest miliard dolarů na vojenskou pomoc Ukrajině, které byly součástí dřívějšího návrhu předloženého demokraty. Proti této pomoci se postavila část republikánů. Píše server BBC.
"V žádném případě nesmíme připustit přerušení americké pomoci Ukrajině," řekl Biden po schválení zákona. Spojené státy již od začátku ruské invaze poskytly Ukrajině vojenskou pomoc ve výši přibližně 46 miliard dolarů.
"Mohu (Ukrajinu - pozn. redakce) ujistit, že ji tam dostaneme, že to zvládneme," řekl k obnovení financování války. "Chci ujistit naše americké spojence... že se můžete spolehnout na naši podporu, neodejdeme," dodal.
USA již od doby, kdy Rusko v únoru 2022 zahájilo invazi na Ukrajinu v plném rozsahu, poskytly Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 46 miliard dolarů. Nyní prezident Biden požádal o dalších 24 miliard dolarů.
A v posledních měsících USA poslaly do Kyjeva nejmodernější vybavení – včetně raket dlouhého doletu a tanků Abrams. Přichází v době, kdy kyjevské síly pokračují v zahájení pomalé protiofenzívy na jihu země.
Související
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
válka na Ukrajině , Joe Biden , Ukrajina
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 1 hodinou
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 2 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 3 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 4 hodinami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 4 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 5 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 6 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 7 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 7 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 8 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 10 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
Český hydrometeorologický ústav vydal varování před ledovkou, která se může vytvořit už během dnešního večera. Komplikace hrozí především v severních a severovýchodních Čechách, konkrétně v Ústeckém a Libereckém kraji. Přechod studené fronty sem přinese nejen sněžení, ale místy i mrznoucí mrholení nebo déšť, což může na silnicích a chodnících vytvořit nebezpečný kluzký povrch. Riziko těchto nebezpečných srážek by mělo pominout během noci na neděli.
Zdroj: Libor Novák