
Bidenova administrativa nově povolila nasazení amerických vojenských dodavatelů na Ukrajině, kteří budou pomáhat tamní armádě s údržbou a opravou amerických vojenských zařízení.
Zejména se zaměří na systémy protivzdušné obrany Patriot a stíhačky F-16. Podle zdroje informovaného o situaci, který promluvil pro CNN, byla tato politika schválena ještě před prezidentskými volbami, v nichž zvítězil Donald Trump.
Toto rozhodnutí umožní Pentagonu poprvé od začátku ruské invaze v únoru 2022 zadávat americkým firmám kontrakty na práce přímo na ukrajinském území. Dodavatelé však nebudou nasazeni v blízkosti frontové linie ani se nebudou účastnit bojových akcí.
Jejich hlavním úkolem bude poskytovat technickou podporu a údržbu, aby se vojenská technika mohla rychle vracet na frontu. Představitel, který sdělil informace pod podmínkou anonymity, upřesnil, že technika jako stíhačky F-16 a systémy Patriot vyžadují speciální technické znalosti, které ukrajinská armáda sama nemá k dispozici.
Pentagon plánuje začít zveřejňovat smlouvy s těmito dodavateli online, což ukazuje na další významný posun v politice Bidenovy administrativy. USA tímto krokem hledají způsoby, jak ukrajinské armádě zajistit technickou výhodu proti Rusku, a to i přes dosavadní Bidenovu zásadu, že se američtí občané, včetně vojáků, nebudou účastnit bojů na ukrajinském území.
Otázkou zůstává, zda nově zvolený prezident Trump tuto politiku zachová, až se v lednu ujme funkce. Během své kampaně naznačil možnost snížit nebo zcela přerušit podporu Ukrajině a přislíbil, že konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem ukončí „do 24 hodin“ od svého návratu do úřadu. Podrobnosti o tom, jak by tohoto cíle dosáhl, však nezveřejnil.
Související

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev

Začalo další příměří na Ukrajině. Rusové chtějí v klidu oslavit vítězství v druhé světové válce
válka na Ukrajině , USA (Spojené státy americké) , Joe Biden
Aktuálně se děje
před 57 minutami

Meteorologové promluvili. Teplejší počasí v Česku zatím slíbit nemohou
včera

Německo zažilo nepříjemný incident. Záchranné složky řešily vážné komplikace
včera

Trump se raduje z amerického papeže. Nástupci Františka popřál i Fiala
Aktualizováno včera

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
včera

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim
včera

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev
včera

S Bartoškou odchází kus české kultury, říká prezident Pavel. Kondoloval i Fiala
včera

Počasí nepřeje vodáckým radovánkám. Víkendové srážky zřejmě nepomohou
včera

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo
včera

5 mýtů o online nebankovních půjčkách
včera

Policie řeší případy šikany na Znojemsku. Lidé brali spravedlnost do svých rukou
včera

Zemřel Jiří Bartoška
včera

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti
včera

Dějiny ukazují, že agresora nezastaví ústupky, řekl Fiala v den výročí konce války
včera

Začalo další příměří na Ukrajině. Rusové chtějí v klidu oslavit vítězství v druhé světové válce
včera

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů
včera

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné
včera

Chtějí zmařit moji návštěvu Moskvy, tvrdí Fico. Kritiku míří na pobaltské státy
včera

Už máte letní gumy? Pak vás předpověď počasí na příští týden příliš nepotěší
7. května 2025 21:40
Černý dým nad Vatikánem. První den konkláve nového papeže nepřinesl
Z komína nad Sixtinskou kaplí se ve středu večer začal valit černý dým – jasný signál, že 133 kardinálů uzavřených ve vatikánské konkláve zatím nedokázalo zvolit nového papeže. První den volby tak skončil bez výsledku.
Zdroj: Libor Novák