Istanbul - Rozšíření teroristických útoků a příliv uprchlíků vedly mnohé západní vlády k tomu, že ve snaze o ochranu vlastní bezpečnosti přešly k politice omezování lidských práv. Uvedla to organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW).
HRW ve svém 659stránkovém dokumentu rovněž kritizovala Rusko, Čínu a další autoritářské vlády po celém světě, že zahájily nejmohutnější tažení proti nezávislým skupinám za posledních několik desítek let.
"Strach z teroristických útoků a mohutný příliv uprchlíků vedou mnohé západní vlády k tomu, že omezují ochranu lidských práv. Tyto zpátečnické kroky ohrožují práva všech bez jakéhokoli viditelného účinku při ochraně řadových občanů," konstatoval výkonný ředitel organizace Kenneth Roth v úvodu zprávy, která se zabývá situací ve více než 90 zemích.
Reakce Evropy na uprchlickou vlnu je podle HRW kontraproduktivní. Nemá-li většina žadatelů o azyl jinou možnost než riskovat svůj život na chatrných člunech mířících přes moře do Evropy, vzniká chaotická situace, které mohou potenciální teroristé snadno zneužít, varuje organizace.
"Umožnění bezpečné a organizované cesty pro uprchlíky mířící do Evropy by snížilo počet obětí na moři a pomohlo imigračním úředníkům lépe prověřovat bezpečnostní rizika, což by posílilo bezpečnost pro všechny," konstatoval Roth.
Související
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
HRW obvinila Izrael z použití bílého fosforu. Na civilisty s ním neútočíme, brání se armáda
Human Rights Watch , Terorismus , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Mírové rozhovory o Ukrajině v Miami po třech dnech skončily. Nevyřešily prakticky nic
před 2 hodinami
Počasí překvapí: Výrazně se oteplí, naměříme až 14 stupňů
včera
OBRAZEM: Lidé před budovou Evropy 2 v Praze vytvořili pietní místo pro Patrika Hezuckého
včera
Klíčový summit v Británii: Zelenskyj pojede do Londýna, setká se s Macronem, Starmerem a Merzem
včera
Evropští lídři pojedou příští týden na Ukrajinu. Budou hledat způsob, jak obejít Orbána
včera
Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky
včera
Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou obrovské. Jak se jí přesto daří počty vojáků zvyšovat?
včera
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
včera
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
včera
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
včera
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
včera
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
včera
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
včera
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
včera
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
včera
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
včera
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
včera
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
včera
OBRAZEM: Mikuláš se svojí partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
5. prosince 2025 21:57
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
Může se princ Harry ještě někdy vrátit do Velké Británie? Poslední roky se to nezdálo být moc pravděpodobné, mladší ze synů krále Karla III. totiž žije s rodinou v USA. Pro tuto chvíli se na tom nic nemění, ale začíná se řešit, zda se princ nevrátí alespoň v budoucnosti.
Zdroj: Lucie Podzimková