Ankara - Dva čeští občané, Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, zadržení v Turecku kvůli údajné příslušnosti ke kurdským milicím jsou obviněni z poskytování zbraní a budou souzeni. Napsal to turecký list Hürriyet. Podrobnější informace o zatčení Čechů se liší
Turecké média tvrdí se Češi loni připojili ke kurdským milicím YPG. Agentura Anadolu dnes napsala, že z kontaktů obou zatčených na sociálních sítích se dá vyvodit, že v Evropě organizovali protitureckou propagandu. Vycestovali prý několikrát do Sýrie a do Iráku. Dvojice prý uvedla, že prošla výcvikem v německých speciálních silách a ve francouzské legii.
YPG jsou ozbrojenou složkou Strany demokratické unie (PYD), která hájí politické zájmy syrských Kurdů. Ankara ji ale považuje za odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku řazená k teroristickým skupinám. PYD letos otevřela v Praze své evropské zastoupení, i když ČR syrský Kurdistán neuznává.
Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaely Lagronové byli zadrženi 13. listopadu, když chtěli překročit hranici z Turecka do Iráku. Turecký tisk napsal, že mířili ze Sýrie do Turecka v oblasti jihoturecké provincie Şirnak, která hraničí jak se Sýrií, tak s Irákem.
List Daily Sabah uvedl, že oba byli zatčeni tento týden ve středu, deník Hürriyet hovoří o 13. listopadu, tedy neděli. Anadolu uvedla, že Češi byli zatčeni v pondělí na přechodu Habur, který je v provincii Şirnak na hranici s Irákem.
Související
Turecko propustilo Čechy odsouzené za terorismus. Angažoval se i Zdechovský, Babiš děkuje BIS
Turecko potvrdilo trest dvěma Čechům, zbývá jim už jen Štrasburk
Češi zadržení v Turecku (2016) , Miroslav Farkas , Markéta Všelichová
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Babišova vláda prodloužila cenové stropy u paliv. Chce pokročit i s digitalizací
před 21 minutami
Další nečekaný výkon na MS v hokeji. Češi za pískotu prohráli s Nory 1:4
před 50 minutami
Tropické počasí prohloubí problémy se suchem. V Česku jen tak nezaprší
před 1 hodinou
Klempířovi může zlomit vaz i StarDance, míní politici z opozice
před 2 hodinami
Rusko plánuje útok na Kyjev. Moskva vyzvala cizince k opuštění ukrajinské metropole
před 3 hodinami
Co chrání ukrajinské nebe? Radary, drony i umělá inteligence
před 3 hodinami
Extrémní počasí se projevilo naplno. Evropu už nyní spalují téměř čtyřicetistupňová vedra
před 4 hodinami
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
před 5 hodinami
K návratu cen ropy na předválečnou úroveň možná nikdy nedojde, varují experti
před 6 hodinami
Odstěhujte se, než vás definitivně zaplaví voda, vzkázali vědci obyvatelům jednoho z nejznámějších měst USA
před 7 hodinami
Francie čelí rozsáhlému skandálu. Na více než sto školách a školkách docházelo k týrání dětí
před 8 hodinami
Teherán popřel Rubiova slova. Dohoda Íránu s USA jen tak nebude
před 8 hodinami
Tropické počasí ještě zesílí, nejvíce potrápí jižní Moravu. Platí výstraha
před 9 hodinami
Rubio naznačil, že dohoda s Íránem by mohla být už dnes
před 10 hodinami
Tropické počasí přidělává starosti. Meteorologové opět varují před požáry
před 11 hodinami
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
před 12 hodinami
Počasí: Tropy vystřídá ochlazení, pak se vedra vrátí
včera
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
včera
Otevření Hormuzského průlivu, konec americké blokády. Co obsahuje dohoda, o níž jedná Írán s USA?
včera
Dohoda s Íránem dnes nebude. Podle Teheránu za to mohou USA
Jednání o možné dohodě mezi Spojenými státy a Íránem jsou podle amerického prezidenta Donalda Trumpa konstruktivní. Šéf Bílého domu však na své sociální síti Truth Social zároveň zdůraznil, že obě strany musí postupovat uvážlivě a nespěchat, aby byl výsledek zcela správný. Ve svém prohlášení dal jasně najevo, že Teherán musí bezpodmínečně pochopit, že Spojené státy nikdy nedovolí, aby disponoval jadernou zbraní.
Zdroj: Libor Novák