Ženeva - Írán v loňském roce uspořádal nejméně 530 poprav lidí, kteří byli odsouzeni převážně za drogové delikty. Upozornila na to Rada OSN s tím, že mezi diváky sledujícími tyto hrůzné výjevy se ve velké míře nachází i děti. Výjimkou v této zemi není ani mučení či násilné amputování končetin odsouzeným.
OSN naléhavě vyzvala íránské úřady, aby zrušily udělování trestu smrti mladistvým osobám. Podle zveřejněných údajů bylo mezi trestanci, které v Íránu úřady loni popravily oběšením, i pět mužů odsouzených v době, kdy ještě nebyli dospělí. Další dva takové případy OSN zaznamenala od začátku tohoto roku.
Podle bilance OSN nepopravila žádná jiná země za poslední desetiletí tolik nezletilých delikventů. Koncem roku 2016 čekalo v Íránu na smrt více než 78 odsouzenců mladších 18 let.
OSN také vyjadřuje znepokojení nad informacemi, podle nichž se většina poprav v Íránu provádí před velkým davem lidí a mezi diváky jsou i děti. Kromě toho přicházejí z této země hlášení o trestání lidí mučením a dalšími nelidskými způsoby.
Odsouzencům jsou podle některých zpráv například amputovány končetiny nebo jsou oslepováni. Časté je i jejich kamenování, bičování, týrání hlady nebo jiné formy odpírání lidských práv.
Zejména bičování je v této islámské zemi velmi oblíbené a jde o jeden z nejhorších trestů vůbec. Pro vězně je extrémně bolestivé a mnohdy se musí přerušit, aby bičovaný člověk trest fyzicky vydržel a nezemřel při něm.
Organizace Amnesty international nedávno upozornila na případ novináře, který dostal čtyřicet ran za to, že nepřesně informoval o počtu motocyklů, které zabavily úřady. A právě novináři a blogeři jsou v zemi přísně trestáni za sebemenší maličkosti. Stačí, pokud například kritizují vládu nebo podle státních orgánů tvoří nepravdivé zprávy.
Mučení jsou v zemi vystaveni nejen Íránci, ale i cizinci. Své o tom ví voják Amir Hekmati, který má americké a íránské občanství. Po zatčení v Íránu, kam přijel na návštěvu příbuzných, byl přinucen přiznat se ke špionáži pro americkou Ústřední zpravodajskou službu.
Poté, co mu Washington vyjednal propuštění, voják sdělil, že ve vězení byl vystaven "dlouhému a trvajícímu fyzickému násilí" a také psychickému trýznění. Řekl, že mu dozorci bránili ve spánku tím, že stříkali vodu do jeho cely, nechávali rozsvícená světla a nutili ho "brát lithium a další návykové látky".
Související
Otevření Hormuzského průlivu, konec americké blokády. Co obsahuje dohoda, o níž jedná Írán s USA?
Dohoda s Íránem dnes nebude. Podle Teheránu za to mohou USA
Írán , mučení vězňů , popravy , Věznice
Aktuálně se děje
včera
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
včera
Otevření Hormuzského průlivu, konec americké blokády. Co obsahuje dohoda, o níž jedná Írán s USA?
včera
Dohoda s Íránem dnes nebude. Podle Teheránu za to mohou USA
včera
Po Američanech se začínají bát z možného nepostupu i Švédové. Němci naopak stále živí naději
včera
„Oto, zabal to.“ Prahou prošly tisíce demonstrantů, žádají konec Klempíře
včera
USA v Íránu naráží na zásadní překážku: Mírovou dohodu musí schválit Modžtaba Chámeneí
včera
Trump opouští partnery a mění americké priority. Z Tchaj-wanu dělá druhou Ukrajinu
včera
Macinka vystoupil v novém studiu u Moravce. Úvahy o odvolání Klempíře rázně odmítl
včera
OBRAZEM: Hejtman označil sudetské Němce za krajany. Nepožadujeme navrácení majetků, zaznělo na sjezdu
včera
S Íránem jsme dosáhli významného pokroku, zní z USA. Teherán nadšení mírní
včera
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
včera
Kyjev se v noci stal terčem rozsáhlého vzdušného útok
včera
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
23. května 2026 22:46
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
23. května 2026 21:14
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
23. května 2026 19:56
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
23. května 2026 19:50
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
23. května 2026 18:40
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
23. května 2026 18:04
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
23. května 2026 17:17
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
Vztahy mezi Spojenými státy a Kubou, které jsou už po celá desetiletí značně napjaté, prošly v posledních týdnech prudkým zhoršením. Washington obvinil ostrovní stát z ohrožení své národní bezpečnosti a uvalil na něj přísnou ropnou blokádu doprovázenou novými sankcemi. Celá situace navíc eskalovala ve chvíli, kdy americká justice vznesla bezprecedentní obvinění z vraždy proti bývalému kubánskému vůdci Raúlu Castrovi. Zatímco Spojené státy varují, že mírová dohoda s karibským státem je v tuto chvíli nepravděpodobná, Havana tvrdí, že si Washington vytváří podvodné záminky pro případnou vojenskou intervenci.
Zdroj: Libor Novák