Jeruzalém - Izrael opět sníží platby do pokladny OSN. Mezinárodní společenství je podle premiéra Benjamina Netanjahua proti židovskému státu zaujaté.
Podle stanov má každý člen Valného shromáždění OSN přispívat do rozpočtu OSN podle svého HDP. Izrael má podle tohoto klíče podle sekretariátu OSN letos poskytnout 11 milionů dolarů, neboli 0,43 procenta rozpočtu. Izrael už platbu snížil nejprve o šest, později o dva miliony dolarů. Letos tak podle listu The Jerusalem Post Izrael do pokladny OSN přispěje 2,7 miliony dolarů.
Nová redukce ve výši milionu dolaru je reakcí na rezoluci, již v úterý přijala Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Text, pro něj hlasovalo 22 zemí a který zamítlo deset států, kritizuje Izrael za jeho počínání v Jeruzalémě a Gaze.
Šlo o novou verzi rezoluce, o níž se v UNESCO hlasovalo už loni a v níž se o jeruzalémské Chrámové hoře hovořilo jako o místě uctívaném jenom muslimy, přičemž v textu byla použita pojmenování výhradně arabská. Poslední verze textu Chrámovou horu, na níž v minulosti stával židovský chrám a nyní jsou tam mešity, označuje za významné místo pro všechna tři monoteistická náboženství.
Netanjahu už před úterním hlasováním prohlásil, že "Izrael v UNESCO nevěří" a že "pro žádný jiný národ není Jeruzalém tak posvátný jako pro židovský, byť se v UNESCO vede debata, která tuto jednoduchou pravdu popírá".
Rezoluce, o níž se hlasovalo v úterý, kritizuje Izrael za vykopávky ve východním Jeruzalémě a označuje je za porušení mezinárodního práva. Izrael tuto část města obsadil za války v roce 1967, později ji připojil k západním čtvrtím a celé město označil za svou nedělitelnou metropoli. Dohody z 90. let ale počítaly s tím, že vznikne palestinský stát a východní Jeruzalém bude jeho hlavní město.
Související
Izraelské varování. Nového íránského vůdce budeme pronásledovat, vzkazuje armáda
Írán mění strategii. Pozastavil útoky na sousedy a omluvil se
Izrael , OSN , Benjamin Netanjahu , UNESCO , Jeruzalém
Aktuálně se děje
včera
Metro by ještě v březnu mohlo opět stavět na všech stanicích linky B
včera
Britská monarchie ukončí pronájem domu pro Andrewa. Rozhodl on sám
včera
Trump říká, že Írán chtěl ovládnout Blízký východ. Jsme napřed, komentoval operaci
včera
Česká televize vrací úder. Tvrzení končícího Moravce odmítá
včera
Sáblíková se loučila s kariérou stylově v Heerenveenu. Aplaudovala jí zaplněná hala
včera
Íránci mají zůstat doma. Ohrožuje vás vlastní režim, vzkazují jim Američané
včera
Politici reagují na Moravcův konec. Opozice bude bojovat za nezávislou ČT
včera
Fico opět útočí na Zelenského kvůli zastaveným dodávkám ropy
Aktualizováno včera
Je rozhodnuto. Íránští duchovní už zvolili nového nejvyššího vůdce
včera
Nafta za týden zdražila až o pět korun. Jedna věc naznačuje další výrazné zdražení
včera
Václav Moravec oznámil konec působení v České televizi
včera
Trump nevyloučil nasazení vojáků v Íránu. Kurdy požádal, aby nebojovali
včera
ANO první, Starostové by přeskočili ODS. Kubovo hnutí by do Sněmovny neproniklo
včera
Lipavský promluvil o třetí světové válce. Macinka vidí situaci jinak
včera
Pavel chce, aby Česko i nadále bylo bezpečnou a prosperující zemí
včera
Česko má první medaili ze zimní paralympiády po 16 letech. Stříbro získala biatlonistka Edlingerová
včera
Izraelské varování. Nového íránského vůdce budeme pronásledovat, vzkazuje armáda
včera
Trump odmítl deeskalaci na Blízkém východě, zní z Íránu
včera
Vaše letadlové lodě už nepotřebujeme, vzkázal Trump do Británie
včera
Výhled počasí na příští víkend. Bude až 16 stupňů
Česko si během probíhajícího víkendu užívá krásné jarní počasí. Nic by se na tom nemělo změnit ani v příštím týdnu. Meteorologové proto očekávají, že i následující víkend bude téměř beze srážek. Maxima pak opět výrazně překročí 10 stupňů.
Zdroj: Jan Hrabě