Jordánský král kritizuje Izrael, požaduje soud se strážcem izraelské ambasády v Ammánu

Ammán - Jordánský král dnes vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby zajistil soud se členem ochranky izraelského velvyslanectví v Ammánu, který v neděli zastřelil dva Jordánce. 

Agentura Reuters uvýdá, že Abdalláh II. předsedovi izraelské vlády vzkázal, že způsob, jakým bude tento incident řešen, bude mít dopad na vztahy obou zemí. Jordánsko je přitom jen jednou ze dvou arabských zemí, s nimiž má Izrael diplomatické vztahy. Druhou je Egypt.

Panovník kritizoval, že Netanjahu se k dotyčnému strážci při jeho návratu do Izraele choval jako k hrdinovi. Podle krále to bylo jednání „provokativní ve všech ohledech", které „vyvolává hněv, destabilizuje situaci a podněcuje extremismus".

„Žádáme, aby izraelský premiér respektoval své povinnosti a podnikl veškeré kroky k zajištění procesu s vrahem, místo toho, aby k tomu přistupoval jako k politickému divadlu s cílem získat politické body," uvedl podle Reuters Abdalláh II.

K incidenu došlo v domě, kde člen ochranky ambasády bydlel. Podle jordánské policie Izraelec při hádce zastřelil nezletilého zaměstnance nábytkářské firmy pracujícího pro ambasádu. Při střelbě byl zasažen i majitel domu, který na následky zranění zemřel.

Strážce tvrdí, že se bránil, když ho útočník chtěl bodnout šroubovákem. To jordánští vyšetřovatelé vylučují, stejně jako tvrzení Izraelce, že šlo o „teroristický útok". Policie chtěla střílejícího muže vyslechnout, což ale Izrael odmítl s poukazem na to, že dotyčný muž má diplomatickou imunitu, a zajistil mu návrat domů.

Související

Více souvisejících

Izrael jordánsko Benjamin Netanjahu Abdalláh II.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty

Dnes ráno došlo na Srí Lance k nehodě autobusu s českými turisty, který se na železničním přejezdu střetl s vlakem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy