Arabský tisk: Z Česka utíkají muslimové, Češi nás nenávidí a útočí na nás

Praha/Dauhá - Muslimská komunita v České republice je předmětem útoků plných nenávisti a předsudků. Alespoň to si myslí arabská televizní stanice Al-Jazeera. Podle ní muslimové kvůli rostoucí islamofóbii začali ze země prchat.

Arabská televize sídlící v Kataru upozorňnuje především na výsledky českých parlamentních voleb. Ty prý ukazují vzrůstající protiislámské tendence. "Islám se stal důležitým tématem pro českou národní politiku, a to i přes to, že v ČR žijí jen 0,02% muslimů. Do parlementu se tak dostala strana, která postavila svoji kampaň na heslech 'Ne islámu! Ne terorismu!'," píše Al-Jazeera.

Televize se dále obává toho, že povolební situace, kdy se nikomu nechce do vlády s "populistickým agromagnátem" Andrejem Babiše. To prý může dát prostor pro vládnutí hnutí ANO s SPD Tomia Okamury.

"Někteří pražští muslimové se obávají, že tyto okolnosti mohou vést ke spojenectví ANO a SPD, jejichž politika je jednoznačně proti uprchlíkům," píše médium a připomímá Babišův výrok, že "nechce mít v České republice to, co mají Belgičané v Bruselu".

Podle Al-Jazeery už kvůli protimuslimské síle v parlamentu někteří vyznavači islámu raději utekli. "Spousta mých přátel odtud odešla. Islamofobie v tom vždy hrála roli. Když ne hlavní, tak vedlejší určitě," řekl pro televizi jeden z Palestinců žijící v Praze.

Islám byl podle arabské televize v České republice již dříve omezovaný: "Islám je sice v ČR uznáván jako náboženství, ale věřící jsou omezeni v několika základních právech, která mají jiná náboženství, včetně práva zakládat školy nebo provádět náboženské obřady na veřejných prostranstvích."

K tomuto názoru se přidal i jeden z českých muslimů: "Většina muslimů žijících v Česku jsou doktoři, inženýři, programátoři, apod. Navzdory tomu se snaží některé politické síly změnit naše práva a vymýtit islám."

Katarská stanice se snaží najít pozitivum v tom, že i kdyby došlo na koalici hnutí ANO a SPD, měla by to složité se zakazováním náboženství, což potvrdil i pro česká média předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který prohlásil, že nikdo nemůže zakázat svobodu vyznání a náboženství.

I tak je prý islám v České republice v kleštích a bude to nejspíš horší. Al-Jazeera připomněla několik útoků na muslimy v ČR včetně útoku na ženy koupající se ve veřejném bazénu v burkinách.

Článek Al-Jazeery také připomněl výzkum Harvardské univerzity, podle které vykazovali Češi "nejvyšší míru imlicitní rasové zaujatosti" v celé Evropě. To prý pomáhá krajně pravicovým stranám dostávat se do parlamentu a tohoto faktu měl využít také prezident Miloš Zeman, který kritizoval přijímání uprchlíků, aby se mu zvýšila popularita.

Jedním z problémů, kterým Česká republika trpí a který by vysvětloval nenávist k muslimům, jsou dezinformační kampaně. "Česká republika se stala obětí destabilizující dezinformační kampaně z Kremlu, která má za úkol obrátit Čechy proti demokratické politice západních států ve prospěch neliberálních autokratů," píše se v příspěvku.

Organizace HateFree objevila podle Al-Jazeery na 100 nepravdivých zpráv o muslimech za posledních několik let. To je důvod, proč se ani muslimové sami nediví, že jsou proti nim lidé zaujatí. "Na každém rohu, v každé televizi a v každých novinách vidíte zprávy, které vyvolávají strach. Proto se nedivím, že se lidé bojí," řekl pražský Palestinec.

Související

Zasedání Rady bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN odsoudila smrt novinářky Al-Džazíry

Rada bezpečnosti OSN (RB OSN) odsoudila v pátek zabití reportérky televize Al-Džazíra Širín abú Aklahové, která byla ve středu zastřelena při práci na reportáži o izraelské razii na okupovaném Západním břehu Jordánu. Současně také vyzvala k okamžitému, transparentnímu a nestrannému vyšetření úmrtí novinářky, uvedla agentura AFP. Silnou mezinárodní kritiku vzbudil také zásah izraelských policistů na pátečním pohřbu novinářky, což izraelské úřady slíbily prošetřit.

Více souvisejících

TV Al-Jazeera Muslimové Praha Česká republika islám Islám v České republice nechceme (IvČRN) Katar

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

První tanky M1 Abrams dostane Ukrajina příští týden, rakety ATACMS zatím ne

"Příští týden budou na Ukrajinu dodány první americké tanky Abrams," řekl Biden v Bílém domě po boku svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského, který byl na druhé návštěvě Spojených států od doby, kdy Rusko v únoru 2022 napadlo jeho zemi. Biden také oznámil, že schválil další tranši bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu, kterou Pentagon později ocenil na 325 milionů dolarů. Informaci zveřejnil web France24.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Ukrajina ztrácí důležitou podporu svých předních spojenců. Prezident Volodymyr Zelenskyj volí špatnou strategii diplomacie, kdy na své podporovatele ze zahraničí vyvíjí často až nepřiměřený nátlak. Ten se stává neslučitelným s národními zájmy daných zemí a rovněž s veřejným míněním. Nepřizpůsobil urgenci vlastních projevů situaci. Ruská armáda již přes rok není před Kyjevem a nehrozí, že se ukrajinská suverenita během pár dní může rozpadnout. 

před 4 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za pomoc v boji proti ruskému teroru. A nezapomněl na americké politiky a občany

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek na sociální síti X (dříve Twitter) poděkoval americké Sněmovně reprezentantů, Demokratické i Republikánské straně a také americkým občanům za podporu Ukrajiny. Také ve čtvrtek v Bílém domě poděkoval americkému prezidentovi Joe Bidenovi za pomoc USA v boji proti "ruskému teroru", informuje deník The New York Times.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Po zpackaném losu řeší FAČR další problém: díru v řádech. Využil ji Baník nasazením původně zraněného Tanka

Na FAČR se problémů kupí poslední dobou čím dál víc. Během týdne se řešil los 3. kola poháru, jenž se musel kvůli procedurální chybě v nasazování týmů opakovat, nyní se probírá díra v řádech, kterou objevil a následně využil ostravský Baník. Konkrétně se jedná o příběh Nigerijce Abdullahiho Tanka, jenž se zprvu zranil při předzápasové rozcvičce, aby tak následně Baník oznámil změnu v základní sestavě. Tanko byl mezi náhradníky, nakonec se ale do sobotního zápasu s Bohemians 1905 ve vršovickém Ďolíčku přeci jenom podíval na posledních 20 minut. Během nich pomohl k vyrovnání, když přihrál Matěji Šínovi na branku znamenající konečnou remízu 1:1.

včera

Aktualizováno včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Na Slovensku není pevná politická ideologie. Je hůře pochopitelné než jeho sousedé z Maďarska i Česka

Slovensko je úplně jiné než jeho sousední země. Podle několika expertů je velice těžké popisovat politickou ideologii, která zde existuje. Země nemá tak bohatou a dlouholetou národnostní zkušenost a špatné vzpomínky na komunistický režim, jehož zvěrstva se projevila především v Budapešti, Praze a Varšavě. Proto je daleko složitější porozumět tomu, co se u našich sousedů vlastně děje. 

včera

včera

včera

včera

Harry a Meghan pocítili nevoli Britů. Z úspor by ale dvojice měla vyžít

Britové se nedávno jasně vyjádřili, že Harrymu a Meghan by nikdy nemělo být umožněno čerpat peníze ze státní kasy. Princ a jeho žena se nicméně v minulosti dostali ke značným finančním prostředkům. Mladší ze synů současného krále Karla III. například opakovaně dědil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy