Káhira - Ruský prezident Vladimir Putin dnes zavítal do Káhiry. Stalo se tak u příležitosti podpisu dohody o ruské výstavbě jaderné elektrárny v Egyptě. V rámci Putinovy návštěvy se obě země dohodly také na obnově přímého leteckého spojení.
Společnost Rosatom, která zařízení vybuduje, oznámila, že komplex bude mít čtyři jaderné reaktory o 1200 megawattech a projekt bude stát až 21 miliard dolarů (456 miliard Kč). Egyptský tisk podle agentury AFP hovoří až o zhruba 30 miliardách dolarů. Většinu částky si Káhira půjčí od Moskvy. Elektrárna by měla být vybudována do roku 2028 až 2029.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a Putin se již v roce 2015 dohodli na tom, že Rusko pomůže Egyptu vybudovat jeho první atomovou elektrárnu. Egypt za Sísího vlády s Ruskem intenzivněji spolupracuje i ve vojenské oblasti. Existuje předběžná dohoda, podle níž Egypt ruským vojenským letadlům umožní používat egyptské vojenské základny.
Přímé letecké spojení do Egypta Rusko přerušilo v roce 2015 po teroristickém útoku na letadlo. Ruský ministr dopravy Maxim Sokolov řekl, že Rusko je připraveno podepsat příslušnou dohodu tento týden. Lety by mohly mezi Moskvou a Káhirou být obnoveny počátkem února.
V Káhiře je od neděle také palestinský vůdce Mahmúd Abbás, který přijel jednat se Sísím rovněž o Jeruzalému. Palestinci stejně jako Egypt a zbytek muslimského světa rovněž kritizují Trumpovo rozhodnutí. Muslimové proti tomu od pátku demonstrují a palestinské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že od pátku bylo při protestech zraněno přes 1100 Palestinců a asi 200 jich izraelští vojáci zatkli. V pátek a sobotu přišli o život podle palestinských zdrojů čtyři lidé.
Související
Válka v Íránu nahrává Putinovi. Pomáhá financovat jeho invazi na Ukrajinu
Tlačte na Putina, ne na nás, vyzval Zelenskyj Trumpa
Vladimír Putin , Egypt , Rusko , jaderné elektrárny
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
CNN: Pentagon Írán podcenil. Nevěřil, že zablokuje Hormuzský průliv
před 2 hodinami
Počasí se změní, avizují meteorologové. Na horách znovu napadne sníh
včera
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
včera
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
včera
Karel III. promluvil ke Commonwealthu. Republikáni protestovali kvůli Andrewovi
včera
Obchody začínají upozorňovat, jak bude otevřeno o Velikonocích
včera
Pavel a Babiš budou jednat o rozpočtu či bezpečnostní situaci
včera
Žádné výmluvy a výjimky. Trumpova Amerika reaguje na české obranné výdaje
včera
Tyhle kecy poslouchat nebudu. Vondra odešel z debaty se slovenským politikem
včera
Íránci se mohou zúčastnit MS ve fotbale, s ohledem na jejich životy to ale nedoporučuji, prohlásil Trump
včera
Hrozí největší narušení dodávek ropy v historii, varuje IEA. Je důležitější, že Írán nebude mít jaderné zbraně, míní Trump
včera
První prohlášení íránského vůdce: Chámeneí požaduje od USA kompenzace, nařídil blokaci Hormuzského průlivu
včera
Válka v Íránu nahrává Putinovi. Pomáhá financovat jeho invazi na Ukrajinu
včera
Válka v Íránu stojí USA miliardy dolarů. Námořnictvo není připraveno eskortovat tankery přes Hormuzský průliv
včera
Tlačte na Putina, ne na nás, vyzval Zelenskyj Trumpa
včera
Šichtařová úplně končí v politice. Nezmění ji ani volby, prohlásila
včera
Ukrajinci plánují útoky na mou rodinu, prohlásil Orbán
včera
Írán označil Trumpa za Satana: Je to nejhloupější prezident v dějinách USA
včera
Cena za barel ropy opět překonala hranici 100 dolarů. Rusko jedná o dodávkách paliv s USA
včera
Počasí o víkendu: Teploty budou pozvolna klesat
Nadcházející březnový víkend přinese do České republiky proměnlivé počasí s postupným ochlazováním, které se nejvýrazněji projeví v západní polovině území.
Zdroj: Libor Novák