Jeruzalém - Spojené státy odstoupí od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, pokud se ji nepodaří změnit. Řekl to dnes šéf americké diplomacie Mike Pompeo v Jeruzalémě po setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Pompeo rovněž uvedl, že USA jsou znepokojeny eskalací íránských hrozeb vůči Izraeli. Informoval o tom deník The Times of Israel.
"Prezident (Donald) Trump to řekl jasně: Ta dohoda je velmi špatná. Administrativa se ji snaží změnit a pokud se to nepovede, tak se z ní Trump stáhne," řekl dnes Pompeo v Jeruzalémě na společné tiskové konferenci s Netanjahuem. Trump by se měl v této věci rozhodnout do poloviny května.
Íránští představitelé, včetně prezidenta Hasana Rúháního už dříve pohrozily USA "vážnými důsledky", pokud od dohody odstoupí. Šéf íránské bezpečnostní rady Alí Šamchání tento týden prohlásil, že by Írán mohl odstoupit od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT).
Od záměru vypovědět smlouvu světových mocností s Íránem, v níž se Teherán zavázal pozastavit svůj jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí, zrazují Trumpa i další signatáři této smlouvy, jimiž jsou kromě USA a Íránu Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko. USA dohodu uzavřely za předchozího prezidenta Baracka Obamy.
Pompeo dnes v Jeruzalémě také vyjádřil podporu Izraeli v jeho "boji" proti Íránu. "Jsme znepokojeni nebezpečnou eskalací íránských hrozeb vůči Izraeli a regionu a íránskou ambicí ovládnout Blízký východ," řekl Pompeo. Dodal, že "USA stojí v tomto boji po boku Izraele".
Netanjahu dnes před novináři označil Írán za "nejhorší hrozbu světu", tato země podle něj představuje "sňatek militantního islámu s jadernými zbraněmi".
Podle loňské zprávy Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) mělo začátkem roku 2017 jaderné zbraně devět zemí světa: USA, Rusko, Francie, Británie, Čína, Indie, Pákistán, Izrael a KLDR. Izrael ale vlastnictví jaderných zbraní nikdy oficiálně nepřiznal.
Související
Trump už sestavuje administrativu. Prozradil dvě jména, která v ní nebudou
Exministr Pompeo vzdal kandidaturu na prezidenta USA
Mike Pompeo , Izrael , Írán , Benjamin Netanjahu , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Jako slon v porcelánu, zkritizoval Macinka Pavla. Není přitom jasné, jestli Ukrajině vůbec něco slíbil
před 1 hodinou
Vláda zahájí zestátnění ČEZ. Proces má trvat dva roky, tvrdí Havlíček
před 2 hodinami
Trump vyzval Íránce ke svržení režimu a ukončení vlády Chameneího
před 3 hodinami
Chameneí označil Trumpa za zločince. Přiznal, že při protestech umírají tisíce lidí
před 4 hodinami
Lavina v Alpách smetla skupinu Čechů. Tři na místě zemřeli
před 6 hodinami
Počasí: Do Česka se vrátí silné mrazy, příští týden bude až -15 stupňů
včera
Trump chce rozhodnout o tom, zda může Netflix koupit Warner Bros
včera
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
včera
Trump zavede cla proti evropským zemím. Pokud mu neprodají Grónsko, od léta se zvýší
včera
Koalice SPOLU jde k ledu. Kupka ji dál rozvíjet nehodlá
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Zvrat na sjezdu ODS: Červíček se vzdal kandidatury, prvním místopředsedou je Portlík
včera
Česko může poslat Ukrajině bojové letouny, prohlásil podle tamních médií Pavel v Kyjevě
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Předsedou Pirátů zůstává Hřib. Pozici obhájil hned v prvním kole
včera
Piráti zvolili kompletní předsednictvo. Místopředsedy jsou Šmída i Richterová
včera
ODS hledala dokonalého šéfa. Našla ho? Jak delegáti grilovali Kupku a Ivana
včera
Další bizarní krok Okamury: Z kanceláře nechal odstranit vlajku Evropské unie
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Předsedou ODS se stal Martin Kupka
včera
Zavřené školy, teploty hluboko pod nulou. Ukrajinci čelí jedné z nejnáročnějších zim za poslední desetiletí
včera
ODS se nesmí smířit s udržovacím stylem, prohlásil Kupka. Ivan v projevu nešetřil Fialu, zkritizoval porušování slibů
včera
Fiala mluvil bez obav, že mu nedají hlas. Bilancoval i nastínil, jak vidí novou ODS
Petr Fiala se na kongresu ODS v sobotu po 12 letech loučí s nejvyšší stranickou funkcí. Nikoho z přítomných nepřekvapilo, že ve svém projevu bilancoval. Nastínil však také, jak si představuje budoucnost strany. Podle Fialy by rozhodně neměla v následujících volbách kandidovat samostatně.
Zdroj: Jan Hrabě