Jeruzalém - Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman dnes obvinil z pokrytectví Radu OSN pro lidská práva (UNHRC) kvůli tomu, že kritizuje izraelský postup vůči protestujícím v Pásmu Gazy. Lieberman také vyzval Spojené státy, aby UNHRC opustily. Informoval o tom izraelský deník The Times of Israel.
"Izrael čelí dvojímu útoku - teroristickému z Gazy a pokryteckému od UNHRC. Kritici chtějí zabránit Izraeli, aby chránil své hranice. Ale nebudou v tom úspěšní," prohlásil Lieberman. Dodal, že Izrael musí přimět USA, aby UNHRC opustily.
Izrael v Radě OSN pro lidská práva není, její členy volí Valné shromáždění OSN vždy na tři roky a USA v ní mají být do roku 2019. Už loni ale americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová několikrát prohlásila, že Spojené státy jsou připraveny tento orgán opustit.
Izrael Radu OSN pro lidská práva kritizuje dlouhodobě. Od svého vzniku v roce 2006 totiž přijala vůči Izraeli přes sedm desítek rezolucí odsuzujících ho za porušování lidských práv.
Liebermanovo vyjádření přišlo jen den před mimořádným zasedáním UNHRC, které se má zabývat pondělními události na hranicích Pásma Gazy s Izraelem. Při nich izraelská armáda zastřelila šest desítek Palestinců během protestů organizovaných radikálním hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy od roku 2007. Na 2700 Palestinců bylo při protestech zraněno.
Izraelská armáda zasahovala s použitím ostrých nábojů proti Palestincům, z nichž někteří házeli kameny a zapalovali pneumatiky. Podle Izraele ohrožovali jeho území. Pondělními událostmi vyvrcholily šestitýdenní demonstrace na hranicích Pásma Gazy s Izraelem. Intenzivnější byly vždy v pátek a celkem při nich izraelští vojáci zastřelili k dnešku na 110 lidí.
Palestinské protesty se konaly u příležitosti 70. výročí státu Izrael a měly vyvrcholit 15. května takzvaným pochodem návratu. Po vzniku Izraele 14. května 1948 totiž z jeho území uprchly nebo byly vyhnány statisíce Palestinců. Vrchol protestů ale nastal v pondělí, kdy Spojené státy přemístily svou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma, čímž ho uznaly za hlavní město Izraele. Palestinci ale chtějí Jeruzalém, či jeho část, za hlavní město svého budoucího státu. Krok USA kritizovala řada zemí, podle nichž by se měl status Jeruzaléma dohodnout v rámci jednání o řešení dlouholetého izraelsko-palestinského konfliktu.
Zatímco v Jeruzalémě se konal slavnostní ceremoniál za účasti 22 zemí, včetně ČR, na hranicích Pásma Gazy zasahovala proti asi 40.000 Palestincům izraelská armáda, včetně odstřelovačů. Za nepřiměřené použití síly vůči protestujícím kritizovala Izrael řada zemí i Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva, který vyzval k nezávislému vyšetření událostí.
Související
Netanjahu požádal prezidenta o milost. Izrael to potřebuje, tvrdí premiér
OSN je "zděšena drzou vraždou" Palestinců izraelskými silami
Izrael , UNHCR , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 1 hodinou
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 2 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 2 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 2 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 3 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 4 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 5 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 5 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 6 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 6 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 7 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 8 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 8 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 10 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.
Zdroj: Libor Novák