V Íránu se zatýkalo kvůli Shakespearově hře, na jevišti spolu tančili muži a ženy

Teherán - Íránské úřady nechaly zatknout dva umělce kvůli představení divadelní hry Williama Shakespeara Sen noci svatojánské. Informovala o tom dnes oficiální agentura IRNA.

Kulturní činitel Šahram Karamí podle agentury upřesnil, že justice nařídila zadržet režisérku Marjam Kázemíovou a ředitele divadla, kde se dílo hraje, Saída Asadího. Stalo se tak v neděli večer poté, co se na sociálních sítích objevila ukázka z tohoto představení.

Karamí sdělil, že uvedená ukázka způsobila "nedorozumění", ale o co se konkrétně jedná, neupřesnil. Dodal jen, že soud souhlasil s propuštěním zadržených umělců po složení kauce, která u každého činí 24.000 dolarů (přes 530.000 korun).

Podle agentury AP na záběrech ze sociálních sítích je vidět společně tančící mužské a ženské herce, což je podle přísných pravidel platných v islámské republice nezákonné jednání. Předpisy v Íránu mimo jiné zakazují různé společné aktivity osob opačného pohlaví a také to, aby ženy na veřejnosti tancovaly.

Hra Sen noci svatojánské byla na programu divadla již sedm večerů, než byli Kázemíová a Asadí zadrženi. Stoupenci tvrdé linie odmítají projevy západní kultury v Íránu, poznamenala k případu AP.

Související

Více souvisejících

Írán William Shakespeare Divadla islám

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy