Odplata za útok na kopty. Egyptská policie zabila 19 islamistů

Egyptská policie zabila 19 radikálních islamistů ze skupiny, kterou viní z odpovědnosti za páteční útok na křesťanské Kopty. Při něm zemřelo v egyptské provincii Mínjá sedm lidí. Egyptské ministerstvo vnitra dnes podle agentur informovalo, že radikály zabily bezpečnostní složky v přestřelce poté, co je pronásledovaly do pouštní oblasti. Neuvedlo ale, kdy se tak stalo.

K odpovědnosti za páteční útok na křesťany se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Své tvrzení ale nijak nedoložila, uvedla agentura Reuters.

Teroristé začali střílet v pátek na cestující ve dvou autobusech nedaleko kláštera svatého Samuela Vyznavače v provincii Mínjá. V nich se lidé vraceli ze křtu v klášteře. Při útoku zemřelo sedm lidí, včetně dvou nezletilých, další téměř dvě desítky osob byly zraněny.

Koptská menšina tvoří asi desetinu z 95 milionů obyvatel muslimského Egypta, v provincii Mínjá je ale jejich podíl největší - 35 procent z celkových pěti milionů lidí v provincii.

Útoky na Kopty v Egyptě nejsou ojedinělé. Například loni v květnu si útok islamistů na autobus s koptskými poutníky mířícími do stejného kláštera jako v pátek vyžádal téměř 30 obětí. Loni v dubnu přišlo při útocích na kostely v Alexandrii a ve městě Tanta o život nejméně 45 lidí, v prosinci 2016 při útoku na koptský kostel v Káhiře zemřelo na 25 lidí.

Související

Islámský stát (ISIS)

Odplata za bombový útok v Egyptě: Při raziích zabito 40 islamistů

Egyptské bezpečnostní síly v reakci na páteční bombový útok na autobus s turisty poblíž pyramid v Gíze, který si vyžádal čtyři mrtvé, podnikly dnes razie na několika místech v zemi a zabily při nich 40 radikálů. Informovalo o tom egyptské ministerstvo vnitra. Egypt podle agentury AP patrně v důsledku útoku zpřísní bezpečnostní opatření. Kondolenční telegram egyptskému prezidentu poslal papež František.
Ilustrační foto

K pátečnímu útoku na kopty se přihlásil IS. Mezi oběťmi jsou i dvě děti

V Egyptě dnes pohřbili oběti pátečního atentátu v provincii Mínjá. Při útoku na autobusy, v nichž cestovali příslušníci křesťanské menšiny koptů, zahynulo celkem sedm lidí: šest členů jedné rodiny a řidič. K atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), informovala agentura Reuters.

Více souvisejících

koptové Teroristické útoky v Egyptě Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu

Telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem skončil po zhruba 90 minutách, oznámili podle informací BBC představitelé Bílého domu. Bílý dům a Kreml následně zveřejnily podrobnosti telefonátu. Oba lídři diskutovali o současné situaci na Ukrajině a shodli se na potřebě dosažení trvalého míru.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Trumpova hrozba mění německou politiku. Merz ruší léta zavedené pořádky

Budoucí německý kancléř Friedrich Merz se rozhodl k radikální změně hospodářské strategie země. Po letech přísné rozpočtové kázně přichází s plánem, který by mohl uvolnit až bilion eur na obranu a infrastrukturu. Hlavním důvodem je zhoršující se transatlantická spolupráce a obavy z politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí Politico.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Panamský průplav

Trumpův plán získat kontrolu nad Panamským průplavem se výrazně zkomplikoval

Plán Donalda Trumpa získat kontrolu nad přístavy v Panamském průplavu se setkal s tvrdým odporem z Pekingu a Hongkongu. V úterý čínští a hongkongští představitelé vystoupili proti návrhu prodat přístavy americké investiční skupině vedené společností BlackRock. Následkem toho prudce klesly akcie hongkongského konglomerátu CK Hutchison, který přístavy vlastní.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Svět se nezměnil, Evropu destabilizuje migrace, prohlásil Fiala

Předseda vlády Petr Fiala v úterý 18. března vystoupil na 12. ročníku konference Naše bezpečnost není samozřejmost, která se konala v Míčovně Pražského hradu. Ve svém projevu zdůraznil nutnost posilování obrany, ochrany vnitřní bezpečnosti a ekonomické stability České republiky.

před 9 hodinami

Gökhan Bacik

Bacik pro EZ promluvil o obnoveném konfliktu v Gaze. Bylo logické takový vývoj očekávat, míní

Izraelské nálety v noci na úterý zasáhly Pásmo Gazy a připravily o život stovky lidí. Podle Gokhana Bacika, experta na blízkovýchodní politiku z olomoucké Univerzity Palackého, bylo možné eskalaci očekávat, příměří s Hamásem totiž umožňuje Izraeli jednostranné akce. Mezitím USA útočí na Husíje v Jemenu, ale podle Bacika je bez širší strategie konflikt neukončitelný.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Donald Trump

Jak Trump mění Evropu? EU čelí zásadnímu přehodnocení bezpečnostní politiky

Evropská unie čelí zásadnímu přehodnocení své bezpečnostní politiky, a to především v důsledku nového přístupu prezidenta Donalda Trumpa a neustálé hrozby ze strany Ruska. V této souvislosti roste podle serveru Politico podpora společného zadlužení, které by mohlo sloužit k financování zbrojních investic. Tento krok má potenciál přiblížit EU k dlouhodobému cíli větší politické a fiskální integrace.

před 13 hodinami

Nemocnice v Pásmu Gazy čelí přetížení. Zranění umírají, většinu tvoří děti, v šoku jsou i Izraelci

Nemocnice v Pásmu Gazy čelí naprostému přetížení a zoufalému nedostatku lékařského vybavení a zásob, uvedl ředitel největší nemocnice v oblasti. Podle Muhammada Abú Salmíji z nemocnice Al-Šifá v Gaze jsou všechna oddělení přeplněná a mnoho zraněných umírá bez možnosti ošetření.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy