Írán dnes k jednomu ze zasažených tankerů v Ománském zálivu vyslal tým expertů, který má zjistit, zda se posádka může na plavidlo vrátit. Informovala íránská agentura Tasním. Podle záběru íránské televize se tým expertů zřejmě vydal k norskému tankeru. Rejdařská společnost Bernhard Schulte Shipmanagement mezitím informovala, že japonský tanker Kokuka Courageous je nyní tažen do přístavu ve Spojených arabských emirátech. Jeho posádka je podle americké armády opět na lodi.
V blízkosti strategicky významného Hormuzského průlivu se ve čtvrtek norský tanker MT Front Altair a japonský tanker Kokuka Courageous zřejmě staly terčem útoku. Posádka obou plavidel byla zachráněna.
Spojené státy z útoku obvinily Írán, podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea o tom svědčí způsob provedení a použité zbraně. Teherán odmítl, že by za incidentem, jehož okolnosti jsou stále nejasné, stál on.
"Požár na obou tankerech byl uhašen... Vyslali jsme experty, kteří vyhodnotí, zda se Íránem zachráněná posádka na tanker může vrátit," sdělil dnes agentuře Tasním šéf přístavů v íránské pobřežní provincii Hormozgán.
Íránská televize mezitím odvysílala záběry 23 zachráněných členů posádky - 11 Rusů, 11 Filipínců a jednoho Gruzínce. Stejný počet námořníků norské lodi potvrdil list Dagens Naeringsliv, který uvedl, že nikdo z nich nebyl zraněn a je o ně dobře postaráno.
Íránská státní agentura IRNA už ve čtvrtek napsala, že Írán z obou poškozených plavidel zachránil 44 námořníků a že byli převezeni do íránského přístavu Bandar Džásk. Americké armádní velitelství na Blízkém východě naopak uvedlo, že 21 osob z japonského tankeru přepravil nizozemský remorkér na americký torpédoborec USS Bainbridge.
Související
Trump a Netanjahu budou jednat o Íránu. Teherán opět varuje Washington
Íránští diplomaté se nechovají jako zástupci hroutícího se režimu. Věří, že Trump Teherán nesesadí
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
před 1 hodinou
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
před 1 hodinou
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
před 2 hodinami
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
před 3 hodinami
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
včera
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
včera
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
včera
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
včera
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
včera
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
včera
Svět se stává příliš teplým i na umělý sníh. Počasí uvrhá zimní olympijské hry do nejisté budoucnosti
včera
Macron vyzval Evropu, aby konečně začala vystupovat jako skutečná velmoc
Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Evropu, aby začala na světové scéně vystupovat jako skutečná velmoc. V rozhovoru pro skupinu evropských deníků uvedl, že kontinent čelí naléhavému varování v podobě rostoucích hrozeb ze strany Číny, Ruska a nově i Spojených států. Podle Macrona nastal čas, aby Evropa v oblasti ekonomiky, obrany i bezpečnosti konečně „dospěla“.
Zdroj: Libor Novák