Íránský ministr obrany Amír Hátamí dnes odmítl tvrzení Spojených států, že se íránská plavidla v Perském zálivu nebezpečně a obtěžujícím způsobem ve středu přiblížila k lodím amerického námořnictva. Doplnil, že "nelegální a agresivní" přítomnost amerických vojáků způsobuje v regionu nestabilitu. Informovala o tom agentura Reuters.
"K nestabilitě v regionu Perského zálivu ve skutečnosti vede nelegální a agresivní přítomnost Američanů, kteří k našim hranicím přišli z opačného konce světa a vydávají takto neopodstatněná tvrzení," řekl podle Reuters.
Armáda Spojených států ve středu uvedla, že se 11 plavidel íránských revolučních gard nebezpečně přiblížilo lodím amerického námořnictva, které prováděly běžný výcvik. Jedno z nich se v určitou chvíli pohybovalo dokonce jen ve vzdálenosti menší než deset metrů. Chování Teheránu námořnictvo označilo za "nebezpečné a provokativní". Asi po hodině Íránci z oblasti odpluli.
Dlouhodobě napjaté vztahy mezi USA a Íránem se vyostřily v roce 2018 poté, co Washington odstoupil od mezinárodní dohody z roku 2015 o íránském jaderném programu a zavedl vůči Teheránu sankce. Loni v létě napětí mezi Washingtonem a Teheránem zesílilo po několika incidentech v Perském zálivu, kde USA letos posílily svou vojenskou přítomnost.
V červnu se tam norský a japonský tanker staly terčem útoku, z něhož USA obvinily Írán, který to ale odmítl. Teherán poté sestřelil americký dron, který byl podle něj nad jeho územím; USA tvrdí, že se nacházel v mezinárodním vzdušném prostoru. Následně se Írán v Hormuzském průlivu zmocnil britského tankeru s 23člennou posádkou.
Letos na začátku roku americká armáda zabila v Iráku íránského generála Kásema Solejmáního a člena vedení iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise. Írán o pár dní později vypálil na základny v Iráku, kde působí Američané, množství raket. USA až s odstupem přiznaly, že desítky amerických vojáků byly zraněny.
Související
Trump a Netanjahu budou jednat o Íránu. Teherán opět varuje Washington
Íránští diplomaté se nechovají jako zástupci hroutícího se režimu. Věří, že Trump Teherán nesesadí
Írán , Americká armáda (U.S. Navy) , Perský záliv
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
před 59 minutami
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
před 1 hodinou
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
před 2 hodinami
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
před 3 hodinami
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
včera
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
včera
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
včera
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
včera
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
včera
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
včera
Svět se stává příliš teplým i na umělý sníh. Počasí uvrhá zimní olympijské hry do nejisté budoucnosti
včera
Macron vyzval Evropu, aby konečně začala vystupovat jako skutečná velmoc
Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Evropu, aby začala na světové scéně vystupovat jako skutečná velmoc. V rozhovoru pro skupinu evropských deníků uvedl, že kontinent čelí naléhavému varování v podobě rostoucích hrozeb ze strany Číny, Ruska a nově i Spojených států. Podle Macrona nastal čas, aby Evropa v oblasti ekonomiky, obrany i bezpečnosti konečně „dospěla“.
Zdroj: Libor Novák